| TrustStyle a întrebat:

Urgentaa,mi-a cazut telefonul in apa.
Am un Nokia lumia 520 cumparat foarte recent, mi-a cazut in wc...l-am scos dupa 1 secunda,dar,dupa ce l-am sters si l-am uscat cu feonul,l-am aprins si am constatat ca nu merge touchscreen-ul.pur si simplu,functioneaza dar nu merge touch-ul...ce pot sa fac? in caz ca nu se rezolva problema, cat costa un touch pentru el? o reparatie ceva?

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Temporar baga-l in orez si lasa-l acolo. Poate mai trage din apa din el.

| TrustStyle explică (pentru sltlp):

Display-ul merge.telu' functioneaza, chiar suna, difuzoru nu e afectat....ideea e ca touch-ul nu merge...cam cat e o reparatie pentru asa ceva in caz ca nu o sa mearga?

| sltlp a răspuns (pentru TrustStyle):

Tu pune-l cum zic eu. Si ai rabdare. Reparatia ar costa undeva la 150-200 lei, depinde unde e realizata.
Si acum haz de necaz: se cunoaste ca e Nokia, e aproape nemuritor laughing. A rezistat bine si totusi nu e un telefon rezistent la apa.

| Ravenborn a răspuns:

Data viitoare nu te mai duce cu telefonul la baie. rolling on the floor! Vroiai să dai Check-in pe veceu? smug

| Xam a răspuns:

Mai poate nu trebuia sal usti cu neonul nu-i recomandat trebuia sa-i scoti bateria cartele si cardul de memorie sa-l stergi de apa si sal bagi an orez
si asteapta, lasa-l peste noapte sau 1 zi
((( reparatia te costa antre 150 si 400 Ron((Lei)) Dar mai uitate pe Siteul asta ati zice an detalui
http://www.emobil.ro/......n_apa.html

| gir861 a răspuns:

Se poate încerca o curățare a contactelor, la service, bineînțeles... Dacă a apucat de-a făcut scurt (se pare că el a venit primul în contact cu apa), trebuie înlocuit. Te costă undeva între 130 și 150 de lei cu manoperă cu tot (la mine, nu știu la altcineva...)

| TrustStyle explică (pentru gir861):

Ok,dar o fi ceva de la display? ca mi-e frica sa nu fi patit ceva...ca e scump display-ul. adica el merge ...primeste apeluri, merg butoanele de volum, etc. dar nu merge touch-ul deloc.

| gir861 a răspuns (pentru TrustStyle):

Atâta timp cât display-ul nu are distorsiuni, pete sau alte probleme, nu cred că a fost afectat.

| Sava_Cristian_1905 a răspuns:

Va merge dupa 2-3 zile