| Florin9Florin9 a întrebat:

Vi s-a întâmplat să fiți sunați de numere care încep cu 0372 și să fie apelul prea scurt pentru a putea răspunde iar înapoi să nu puteți suna?

Azi am fost sunat de mai multe ori (erau numere diferite dar toate începeau cu 0372)

Nu înțeleg rostul acestor apeluri, are cineva vreo posibilă explicație?

7 răspunsuri:
| 0oanonimo0 a răspuns:

O mega escrocherie revine în România – facturi umflate, oameni păcăliţi.
Românii încep să primească din nou telefoane de la numere din ţări foarte îndepărtate care sunt, de fapt, numere cu suprataxă – ce este de făcut.

Tot mai mulţi români au raportat faptul că primesc apeluri telefonice de pe numere ciudate, din ţări foarte îndepărtate, unde nu aveau pe nimeni, deci varianta ca o rudă să îi sune din zone exotice era exclusă din start.
Apelurile ciudate au revenit, aşa că specialişti ne învaţă cum să procedăm să nu cădem în plasa celo care se pretează la asemenea hoţii.
Schema utilizată de hackeri nu este nicidecum complicată sau elaborată, aceştia profitând de simpla curiozitate a oamenilor.
Mai precis, ei închiriază numere cu prefix de ţări care nouă ne pot părea exotice, cum ar fi Zanzibar sau Guatemala, iar apoi folosesc aceste numere să sune potenţialele victime care nu ştiu cum să reacţioneze.
Metoda are la bază un simplu apel efectuat către victimă, urmat de întreruperea subită a acestuia. Curios, cel care va pica în plasă va suna înapoi la numărul respectiv, acesta încadrându-se într-o linie cu suprataxă, informează adevarul.ro.
Puteţi evita umflarea facturilor telefonice ignorând, pur şi simplu, apelurile dubioase.
Dacă aţi răspuns, hackerii vor încerca să lege un dialog în engleză, înainte de a vă închide, ca să vă determine să îi sunaţi înapoi. În acest fel vă puteţi da seama că aveţi de-a face cu o escrocherie.
Totuşi, ideal este să nu sunaţi sau să răspundeţi la numere care provin din zone exotice ca să nu plângeţi mai apoi…

| gigite a răspuns:

De ce nu-mi afisati raspunsul,

| Violleta2022 a răspuns:

Acestea sunt numere de telefon din strainatate, in general tarile supersarace, ca sa te roage sa le dai bani, sau sa ia contact cu tine.
Blocheaza-le si nu raspunde niciodata acestor apeluri.

| CNot3 a răspuns:

Sunt numere cu supra taxa, nu le suna inapoi.

Bula
| Bula a răspuns:

Maine dimineata vezi cum stai cu resursele de telefonie.
Daca ai costuri suplimentare, atunci ai sunat inapoi numere cu suprataxare.
Daca nu, atunci ai avut mare noroc.

| Florin9Florin9 explică (pentru Bula):

Salut!

Îmi reîncarc lunar cu opțiunea de 5 euro, atât, nu am abonament sau ceva, practic am zero euro credit activ, pot fi afectat de supra taxă în cazul ăsta?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Florin9Florin9):

In acel caz n-ai de unde.
Daca nu ai bani pe card, atunci ori nu-ti face conexiune, ori conexiunea intra in "pachet".