| RayKzor51 a întrebat:

De câteva zile ma tot suna un numar din București-Ilfov cu prefixul 031 (numărul în sine 021 780 2993) am raspunz și mi-a raspuns o doamna care mi-a zis "bună ziua" Apoi mi-a închis apelul. Nu am sunat înapoi, mi s-a parut dubios. vreau sa va întreb care este treaba cu aceste numere? Ce ar trebui sa fac? Dupa cât timp se potolesc sa mai sune? i s-a întâmplat cuiva?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt unele firme care apeleaza numere telefonice cu calculator, cu scop comercial /marketing sau sondaje de opinie.
Multe asemenea siseme nu functioneaza corect (mai ales la inceput), reziltand situatii ca ceea pprezentata.
Sunt insa si numere cu suprataxa, pe care le suni inapoi, iar minutele incepute te pot costa chiar foarte mult.
Regula este: daca te suna un numar necunoscut si nu vorbeste nimic, atunci NU SUNA INAPOI!

| RayKzor51 explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru informație. Nu am sunat înapoi. Dar e ciudat ca ma suna de 2 ori pe zi. La ora 3 după amiaza și 6

| Simpatic a răspuns:

Cand un numar de telefon este necunoscut si mai ales ai raspuns si nu zice mai nimic sau procedeaza ca aceasta "doamna", cel mai intelept este sa blochezi acel numar!

| sweetys a răspuns:

Raspunzi, dai pe spiker, si pui o oala deasupra si bati in oala cu o lingura. Sigur nu o sa te mai sune

| utilizaktor8088 a răspuns:

Ce s-a întâmplat între timp? Te mai suna numarul? Și pe mine au început să mă sune de ceva timp.