| bogdosan1 a întrebat:

Vi s-a întâmplat vreodată să auziți în timpul apelului ca şi cum cineva ar apăsa o tastă?

Acum câteva luni, mie mi se întâmpla acest lucru. La aproape fiecare apel, după 2-3 minute auzeam ca şi cum cineva ar apăsa o tastă.

Altădată auzeam câteva secunde acel sunet ce se auzea la televizoarele vechi când cautai un canal şi apăreau puricii ăia ce zbârnâiau.

În ultima vreme nu am mai auzit acel ton însă am tot rămas cu acea curiozitate: de la ce anume se auzea aşa?

Menționez că nu am probleme cu legea sau chestii de genul, ca să mă asculte poliția sau SRI-ul.

Poate cineva să îți asculte telefonul doar pe baza numărului de telefon?

Am sunat la Orange şi duduia din call center, mi-a recomandat să merg în Shop că ea nu ştia ce să îmi zică... dar cum la shopul din oraş e lume multă mai tot timpul, nu am chef sa stau după toți.

Mi se pare că serviciul clienți ar putea efectua verificări şi de la distanță, dar în fine... a mai auzit cineva aşa ceva în timpul apelului?

Am uitat să specific că am făcut un test, sunându-mă de pe un alt telefon, iar când apăsam pe taste în timpul apelului, nu se auzea nimic. thinking

5 răspunsuri:
| Andersen2k18 a răspuns:

De obicei sunt inregistrate telefoanele, dar rar la cele mobile, numai daca nu ai instalat pe telefon o aplicatie care inregistreaza convorbirile.La asa zisele telefone fix sunt inregistrate convorbirile telefonice.

| leapșa a răspuns:

Mai toate telefoanele sunt ascultate. Hai, nu ascultate ci inregistrate, dar daca cineva vrea, poate baga oricand urechea.
Nu-ti mai fa griji, oricum ai zis ca n-ai informatii pretioase de ascuns.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Da, se aude destul de des.
Dar, nu ai vazut la stiri ca s-a legalizat ceea ce deja se facea, adica inregistrarea convorbirilor? Asa ca, atentie la ce spui si scrii!

| Petrovic a răspuns:

Este făcută o setare în telefon ca la 2 minute să facă bip. Se eezactivează astfel. Mergi la tastatura telefonică, apeşi în dreapta pe cele trei puncte verticale şi alegi Setări. - Apel - Alerte apel - Debifezi setarea Memento la minut. Şi acum te întorci. Succes.

| bogdosan1 explică (pentru Petrovic):

Am un Samsung. nu am meniul așa la setări.