| Lightdark a întrebat:

Voi v-ați cumpăra un VERTU S signature cu 9000 mii de dolari sau un Samsung Galaxy S23 Ultra un iPhone 15 pro max și așa mai departe? Ce rol au aceste telefoane e adevărat au 12 GB RAM și ultima versiune de android/iOS (valabil pentru Samsung Galaxy S23 Ultra/iPhone 15 pro max ) dar totuși care e motivul prețului așa de ridicat? Mai ales VERTU costă cât o casa mai ieftina dar totuși...

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motivu pretului ridicat este ca exista o piata pentru orice.

| dullcat a răspuns:

Platesti pentru statutul superficial.Cam acelasi principiu se aplica si la hainele de lux, pe care le platesti pentru firma.

| Simpatic a răspuns:

Samsung S23 ultra as alege dintre cele ce le-ai spus.
Vertu este pentru bogatii care vor sa isi etaleze orice altceva dar nu si inteligenta

Totusi daca vrei doar sa mergi cu masina la cumparaturi alegi un Mercedes nou nu un Bugatti deci alegerile intelepte se fac in functie de ce faci cu acel lucru nu pentru maretie, cam asa functioneaza fala unora care au bani dar ii au degeaba

| Catrice a răspuns:

Casa ieftina cu 9000$... poate chiria pe 2-3 ani laughing

| NLS a răspuns:

Am cumparat o casa in urma cu 2 ani,
la PC nu m-am zgarcit (aprox 5000 euro)
dar telefon mai scump de 6-700 euro nu mi-am luat/dorit niciodata, si daca mi-as lua, nu ar fi Samsung sau Apple, ci Realme (am GT 2 Pro, dar imi face GT 5 Pro cu ochiul).

PS: S22 Ultra avem in familie (fratele), stiu ce poate, si nu imi place deloc.

| johnnny123 a răspuns:

Mai cumpără cineva Vertu? Astea erau la modă printre bogații planetei prin anul 2000. Între timp până și publicul lor și-a cam dat seama că este aberant și penibil să cumperi așa ceva, mai ales având în vedere ritmul în care evoluează tehnologia astăzi. Îți iei un Vertu, iar peste doi ani un telefon de 400 de dolari este mai capabil decât telefonul tău de 10.000 de dolari cu carcasă acoperită cu piele de crocodil albinos.

Nu, nici dacă aș câștiga 10.000 de dolari pe oră nu mi-aș cumpăra un Vertu.

| RoCkKiD a răspuns:

Vertu nu cred ca mai cumapra nimeni, poate cine are bani cu care nu are ce face cu ei si na, vrea sa compande chestii random.

Cat despre celelalte, Iphone iti iei daca ai deja restul produselor din ecosistem, ca merg foarte bine impreuna sau daca ai 12 ani si vrei sa te vada lumea cu iphone. Nu e un produs rau doar ca platesti 20-30% doar brandul.

Samsung ultra ti-ai cumpara doar daca faci multe chestii pe telefon. Pix-ul ala e super folositor daca scrii mailuri sau ai de editat putin la un document inainte sa-l trimiti mai departe. E ok ca produs, dar nu multa lume are cu adevarat nevoie de el.