| Frangulea_Danut_Gabriel_2000 a întrebat:

Vreau ca telefonul meu sa nu mai meargă lent...Ce aplicatii pot descărca?

5 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

Un reset din fabrica (unde se sterge toata memoria lui interna) si nu mai instala aplicati inutile, si lasa-i 30% din memoria lui interna libera

| NLS a răspuns:

Exact cum a zis si DataSoft, rezolvarea consta in dezinstalarea de aplicatii, daca ai unele inutile (cele instalate de tine).
Si dezinstalarea (cand e posibil) sau macar blocarea bloatware-ului (aplicatiilor si serviciilor inutile preinstalate de producatorul telefonului).
Singurul program ce il recomand e CCleaner, insa nu rezolva ce vrei tu. Doar sterge Cache-ul, si alte ramasite inutile rezultate in urma navigarii pe net, elibereaza RAM-ul, chestii marunte. (varianta pentru PC e mai performanta, acolo curata si registrii).

Ultima solutie, una extrema, e instalarea unui custom ROM (o varianta curata a sistemului tau de operare, nu modificata de producatorul telefonului... adica Android gol-golut, asa cum vine de la Google. E mult mai rapid. Gasesti pachetele pe
https://www.xda-developers.com/
insa cauta pe cineva care se pricepe si care a mai facut asta. Adica du-l la un centru de reparatii si vorbeste cu baietii. Intreaba prietenii, poate stiu ei pe cineva care se ocupa cu asta.

| gabicoo a răspuns:

Clean Master

| sierra1 a răspuns:

Cu cât mai multe aplicatii deacarci, cu atat mai lent va merge telefonul

| Violleta2022 a răspuns:

Reseteaza-l, dar intai muta toate pozele si video-urile pe tableta sau PC-ul de acasa.
Mai sterge din aplicatiile de pe telefon, ca acelea iti folsoesc atata telefonul.