| BadBoy99 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un Samsung galaxy s4 i9505. Unde trebuie sa fie fabricat? In Korea, China, Taiwan, Japan?
Care e mai bun si care e fake? Dau funda

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Am avut aceeasi dilema. Samsung e originar din Coreea. Se face si in China si Vietnam. Nu cred ca exista made in taiwan sau japan.

Cum recunosti daca e fake, exista niste tutoriale pe internet dar nu cred ca ai nevoie. Atat timp cat il cumperi de la un dealer sau reseler autorizat Samsung si cutia are o eticheta care spune importat de Samsung Romania etc, e ok.

Magazinele direct autorizate sunt samsungmobilestore si samsungplaza. Daca scrii in google le gasesti repede. insa nu au promotii. Asa ca iti recomand eMag, Azerty, Mediadot, Sigmanet, domo sau altex/mediagalaxy.

Au fost niste scandaluri cu niste fabrici din China care foloseau copii. Multi spun ca cele mai ok terminale sunt made in Taiwan. Ideea e ca pe la magazine nu gasesti made i Coreea, am observat ca astfel de terminale gasesti mai curand la operatorii de telefonie mobila Vodafone si Orange.

Insa multi au terminale made in china si sunt foarte ok, in definitiv e cam acelasi lucru. Si apropo, chiar si la telefoanele made in vietnam, pe baterie scrie tot made in china.

Un magazin online mi-a spus de ex, ca eu tot caut o oferta la s3 mini, ca ei au s3 made in vietnam si china si s3 mini made in china. Altii mi-au spus ca toate telefoanele lor sunt made in vietnam. Dumnezeu cu mila si cu magazinele astea.

| BadBoy99 explică (pentru AlexanderAdrian):

Http://www.123gsm.ro/......-4p618.htm

vreau sa il iau de aici. ce parere ai? e bun?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru BadBoy99):

Pai de principiu telefonul e ok e in specificatii, insa n-am luat niciodata de la magazinul ala, nu pot sa-ti spun nimic, eu incerc mereu sa iau de la magazine cunoscute.

| BadBoy99 explică (pentru AlexanderAdrian):

A spus ca are si garantie 24 luni. si e made in korea la androidul 4.4.2 cea mai noua versiune

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru BadBoy99):

Toate au garantie 24 de luni. Important e cutia sa fie sigilata si sa aiba pe ea un abtibild ( pe latura) pe care sa scrie importator Samsung electronics Romania etc.

| John1973 a răspuns:

In Korea de Sud http://bit.ly/1r4WEwd

| Adminul000 a răspuns:

Trebuie fabricat din korea