| MadaMaddaa a întrebat:

Am 17 ani si am aproape 1.60 si vreo 40 de kg. Toata lumea imi spune ca arat de 11-12 ani. M-am saturat sa vad atatea fete frumoase, inalte, dezvoltate pe langa nasoala de mine.De ce nu m-a facut si pe mine Dumnezeu inalta, frumoasa, dezvoltata asa cum trebuie sa arate o fata normal de varsta mea?

7 răspunsuri:
| anamarya2 a răspuns:

Hey happy stai linistita, mai ai timp sa cresti. Pun pariu ca peste cativa ani o sa fii o bomba care atrage toate privirile. Si eu am 16 ani si am un metru si jumate(cam atat)aproximativ, poate putin mai mult si sunt extrem de slaba, si eu tot cam 40 kg am. Si tin sa spun ca sunt foarte mandra de mine asa cum sunt si nu ma consider frumoasa dar nu las pe nimeni sa ma faca urata sau sa ma desconsidere, de exemplu eu am nasul mai mare si de multe ori s-a luat de mine lumea si la inceput eram suparata dar acum putin imi pasa. Nimeni nu e perfect! cu siguranta am alte atuuri! si sunt sigura ca si tu ai alte atuuri :* sper ca ti-am fost de folos si ca ti-am ridicat moraala! si poarta tocuri sau platforme si nu stiu, rochii si fuste scurte. Dupa parerea mea e mai bine sa fii slaba decat grasa happy profita de faptul ca esti slaba si imbraca-te sexy, sau daca tot zici ca pari mai mica... imbraca-te si machiaza-te mai matur happy
Sigur o sa functionezewinking si nu in ultimul rand SIMTE-TE FRUMOASA IN CORPUL TAU!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

In situatia ta este cam tarziu sa urmaresti vreun tratament pentru crestere. La 17 ani este chiar riscant.

Te sfatuiesc sa mergi la doctor pentru un control general, in special pe partea de endocrinologie unde s-ar putea sa existe niste probleme hormonale.

Aceasta este pe o parte. Pe cealalta parte, in functie de cat de accentuata este acest complex al tau, poti sa il rezolvi singura sau poti sa mergi la un psiholog sa iti explice calea mai scurta pentru a te accepta pe tine asa cum esti.

Problema ta o sa dureze pana cand o sa incepi sa ai un prieten stabil. Apoi nu te va mai interesa atat de tare, poate doar sporadic.

| unprietenaproape a răspuns:

Nimeni nu e perfect. inalta- tocuri. draguta- machiaj. greutate normala -- mese consistente. sani - sutien cu bureti. {ajuta si daca tii masezi (am vazut asta pe net, ar trebui sa cauti. (m au uimit trucurile femeilor)) pun pariu ca nu stiai ca sunt exercitii pentru a avea buze mai mari. e doar un exemplu, sunt multe

| nda a răspuns:

Asa esti tu mica de fel. ce vrei, 90 60 90? nu e toata lumea fotomodel. te poti ingrasa cateva kg si e perfect pentru inaltimea ta.
si daca iti spune cineva ca arati de 12 ani ce? ai vrea sa arati ca o femeie in toata regula la 17 ani? esti copil arati ca un copil.

Răspuns utilizator avertizat
| marianza a răspuns:

Pai in primul rand nu Dumneazeu te face, ci parinti in al doilea arat asta-i geneticul tau probabil, dar oricum un sport daca practici te ajuta sa te mai dezvolti

| marianza a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii multumit tu cu tine insuti, asta este cel mai important