| ClaudiaClauuu a întrebat:

FUNDA! Am o problema foarte mare. Deci, am 17 ani jumate si ma simt foarte complexata de aspectul meu fizic. Sunt foarte slaba, schelet, nu am nici forme, sunt pitica 1.50, deci practic arat ca una de 12--13 ani straight face Mi s-a mai spus de multe ori ca nu par de 17 ani. Nu am avut niciodata un prieten, nimeni nu m-a placut, baietii se uita la fete frumoase, cu forme nu la una pitica, slabanoaga care nu are nici fund in pantaloni. Lumea o sa creada ca m 12 ani nu 17. Cand ies cu prietenele mele afara ( ele au 14-15 ani ) sunt foarte inalta in comparatie cu mine, au forme, sunt mai grase decat mine, sunt foarte frumoase iar baietii se uita la ele nu la mine si ma simt SUPER nasol pe langa ele. Va rog, nu-mi spuneti chestii de genu :,, conteaza sufletul nu aspectul fizic ", sau,, cinte te place, te place asa cum esti " ca nu este adevarat. Sa fim sinceri acum, care baiat s-ar uita la una pitica care arata de 13 ani, urata,slaba? Eu daca as fi baiat nu m-as uita la mine, sincer. Plang in fiecare seara, adorm plangand si mereu rostind in minte :,, De ce eu? " De ce trebuie sa arat asa? De ce nu pot arata ca o fata normala, de varsta mea, de ce nu sunt si eu frumoasa? de ce nu sunt mai grasa? de ce nu am forme? de ce n-am si eu un prieten? Imi vine sa ma sinucid. pe bune crying((((((((( M-am saturat! Viata de ****!

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Sa o luam altfel:

1. Pentru aspectul fizic, la inaltime nu poti face mare lucru la varsta aceasta. Ai putea sa incerci un control la endocrinolog pentru a vedea daca mai este posibil un tratament pe baza de hormoni de crestere. Desi, repet, varsta este prea mare, oasele tale au inceput sa se inchida si daca se aplica aiurea acel tratament ai putea sa cresti diform, gen o mana mai mare, una mai mica, in functie de cum sunt mugurii de crestere ai oaselor. Insa, poate merita sa incerci.

2. Pentru aspectul fizic, ca si greutate corporala, tot un endocrinolog ar trebui sa consulti pentru a vedea daca ai vreo dereglare hormonala.

3. Pentru partea cu nivelul sufletesc de stima de sine si tot asa, aici cred ca ar trebui neaparat sa consulti un psiholog pentru a aduce putina pace in sufletul tau.

4. Cat despre faptul ca nu se uita nimeni la tine, aici sunt discutii mai multe.

Daca tu nu te respecti si nu te placi, de ce te astepti ca ceilalti sa te placa sau sa te respecte? Stiu ca pare ciudat, dar mereu am avut impresia ca este o legatura foarte puternica intre a te place pe tine si a fii placut(a) de altii.

Din cate se pare ai un inceput de depresie. Incearca totusi sa mergi la psiholog. Vei vedea dupa lumea dintr-un unghi mai convenabil tie.