| Iiiiioana a întrebat:

Am citit o intrebare pe TPU si am vazut mia multe raspunsuri cu voi fi la 2 metri sub pamant. Si ma tot gandesc...
De ce se ingroapa oamenii? Si de ce atat de adanc? chiar la 2 metri? :-ss...
Mi se pare ciudat. Voi ce credeti? Care ma lamureste si pe mine? happy
P. S. intrebare pusa din plictisealalaughing
Chair nu imi dau seama in ce categorie se incadreaza intrebarea deci am pus-o la timp liberhappy

Răspuns Câştigător
| dreamgirl16 a răspuns:

Argumentul religios ar fi ca...omul a fost "conceput"din "tarana"iar dupa moarte trupul se intoarce de unde a venit ca sa zic asa.in pamant! iar sufletul i se ridica la cer! nu ma intreba cum e pentru ca nici macar nu vei stii draga mea,nu vei sta acololaughing ca intr-un film de groaza,sufletul ti se inalta la cer,ori in rai ori coboara jooos in iad! :* Nu stiu cum si ce sa iti explic,de ex in Italia, sau intr``o parte a italiei oamenii sunt ingropati in perete orizontal, sau in ciment tot asa ca la noi la 2 m sau 1 m jum, deci explicatia mea religioasa poate nu e cea corecta dar e ceea ce eu am auzit:*

5 răspunsuri:
| dydy21 a răspuns:

Oamenii se ingroapa deoarece trebuie sa facem ceva cu cadavrele. Este si incinerarea o alternativa dar este mai naturala ingroparea deoarece dupa ce suntem ingropati, putrezim si ne descompunem in maerii prime: substante organice folositoare pamantului si vietii. Si de ce atat de adanc. Simplu. Din motive de igiena. Multi mor de boala, pot avea virusi si diverse probleme de sanatate. Cadavrele nu trebuie sa fie la indemana. Pentru igiena.

| zNCrys a răspuns:

Daca este la 2 m adancime mortu poate sa mai fie ingropat unul deasupra fara probleme.Pe un loc, 2 oameni ingropati(economie de spatiu, si asa cimitirele sunt imense).
Daca ar fi pus mai sus de 2m cel de jos, cel de sus ar fi prea la suprafata.
Cred ca asta ar fi explicatia.
PS. Mai mult de 2m nu cred ca are rost sa sapi...totusi gandeste-te la bietii gropari. happy Fundita? ^^

| SM_9305 a răspuns:

Pentru ca asa e lasat din mosi stramosi

| AdrianL a răspuns:

De ce se ingroapa oamenii atat de adanc la 2 m? Pt. ca asa e crestineste cum spune si intr-un paragraf ca re la rostit Domunul "Pamant esti si in pamant te vei intoarce" si faa cu adancimea nust poate sa nu fie afectat cavoul de intemperile de afara si faza cu arsul mortului am auzit ca daca se face asta ala mortu ajunge in iad habar n-am asa faceau "religile" celalalte. Sper ca te-am lamurit.

| Chelly007 a răspuns:

Hmm destul de interesanta intrebarealaughing. cred ca asa s-au obisnuit oamenii inca de sute de ani si asa a ramas "traditia"...ca de ex:daca vrei sa mai ingropi pe cineva tot in locul acela sa fie loc iar in pamant mai pui si flori sau chestii din astea adica nu sta mereu la fel si cred ca d'asta e asa adanchee hee ca sa nu dai imediat de costiug sau ca le e frica sa nu invie sa te trezesti cu el la usa si in final sa mori tulaughing

Întrebări recente