| AndreeaLove10 a întrebat:

Am in fata 3 copii si pe o farfurie 3 mere.Cum procedez ca fiecare copil sa primeasca un mar dar si pe farfurie sa ramana un mar?

P.S.- Cel mai bun raspuns ia funda!

Răspuns Câştigător
| Vlad_Tepes_1983 a răspuns:

Simplu.La unu ii dai juma de mar si la ceilalti doi un mar intreg.Asa mai ramane un mar pe farfurie.

| AndreeaLove10 explică (pentru Vlad_Tepes_1983):

Pai... trebuie sa mai ramana un mar!

| Vlad_Tepes_1983 a răspuns (pentru Vlad_Tepes_1983):

AAA scuze la unu dai jumate la al doilea jumate si la al treilea un mar intreg si asa mai ramane un mar big grin,

| AndreeaLove10 explică (pentru Vlad_Tepes_1983):

Asa!:*

| evenso a răspuns (pentru Vlad_Tepes_1983):

Fiecare trebuie sa primeasca un mar, asta era conditia.

11 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Un copil ia marul cu tot cu farfurie.

| Bogdan4688 a răspuns:

Ori un copil ia marul cu tot cu farfurie ori la unu ii dai juma de mar si la ceilalti doi un mar intreg asa mai ramane un mar pe farfurie

| Ashadow a răspuns:

Ma duc sa mai cumpar un mar

| tgiabberriieul a răspuns:

Iei 2 mere din farfurie si le dai la 2 copii.
La al treilea copil ii dai marul ramas cu tot cu farfurie.

| Pufiiiiiii a răspuns:

Le dai la fiecare marul, exceptand unul.Aluia ii dai bani sa-si cumpere si gatalaughing

| Game9898 a răspuns:

Aceasta problema o stiam ca era cu 5 mere si 5 copii.Le dai la fiecare copil cate un mar iar la ultimul copil ii dai marul in farfurie

| webkinz123aa a răspuns:

E o problema de matematica?