| anonim_4396 a întrebat:

Am o grămadă de timp liber dar eu stau in casă toată ziua ce pot sa fac și nici nu am cu cine ieșii.
Am aproape 17 ani

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ai putea lua o carte de şah şi să studiezi teoria deschiderilor.

| Killer1235 a răspuns:

Iti poti face prieteni cu care sa iesi usor, doar ca trebuie sa stii unde sa cauti, eu chiar stiu cum e si nu e ok sa stai toate zilele in casa, daca stii pe cineva care iese mult pe afara, si cu care te intelegi, te poti imprietenii cu el, si de acolo o sa te imprietenesti cu mai multi din anturajul respectiv. Bineinteles asta depinde si de ce vrei tu sa faci pe afara, pentru ca cine se aseamana se aduna intotdeauna, eu doar ti am zis cum am facut eu, sper ca te am ajutat cu ceva cam asta ar fi in topul celor mai utile lucruri pe care le poti face.

| al0o0o0 a răspuns:

Exista 2 solutii aici(recomandarea mea e sa le incerci pe ambele):
1. iti gasesti un hobby
te gandesti la ce ti-ar placea sa faci sau cauti pe net niste hobby-uri interesante, alegi unul sau mai multe, te interesezi putin si te apuci de treaba
faci rost de tot ce ai nevoie si pornesti in noua ta aventura
iata cateva exemplu: sportul, cititul, gradinaritul, scrisul, jocurile video, programarea, editarea foto si video, pescuitul, gatitul;
2. iti gasesti niste prieteni
poti sa cauti ori cativa in viata reala bagandu-te in seama cu persoane cu care crezi ca ai putea avea ceva in comun, cu niste colegi de clasa sau de liceu, cu niste vecini, orice
daca vedeti ca prietenia merge ok atunci incepeti sa iesiti dupa care de la sine vor mai veni si alti prieteni si tot asa pana iti gasesti un prieten sau un grup de prieteni mai apropiati
daca nu iti merge cu persoanele din viata reala incearca sa-ti faci prieteni online prin intermediul TPU, discord, hoop, houseparty etc.
Mult succes cu toate astea si poate ne mai tii si pe noi la curent macar putin daca ti-a iesit ceva. Sper ca te-am ajutat, o seara placuta in continuare!

| Violleta2022 a răspuns:

Citeste tot ce-ti pica in mana!
Dezvolta-ti cultura generala, cizeleaza-ti mintea si vocabularul.

| 2420 a răspuns:

Apucă-te de citit cărți

| Yuoia a răspuns:

Daca iesi, vei gasi tineri cu care sa te imprietenesti si cu care sa faci planuri de activitati pe viitor.

| Dintrebare a răspuns:

Instaleaza-ti o aplicatie de socializare, de exemplu tinder. Sau du-te la un club de sport.

Bula
| Bula a răspuns:

Cati "prieteni" ai pe retelele de socializare?
Da-ti intalnire cu ei, pe rand, sa va cunoasteti si personal. Nu-i bai daca vei ramane prieten adevarat cu doar 1 din 100, dar vei avea prieten pentru bine si pentru rau!

| sierra1 a răspuns:

""Am o grămadă de timp liber... ce pot sa fac ...Am aproape 17 ani"

mânuța pe carte - altfel după bac, o să-ți muști unghiuțele

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Poti invata daca tot ai timp liber. Oricum urmeaza BACul, admiterea la facultate etc. Sau sa gasesti un serial interesant. Poate voluntariat.

| Kempo a răspuns (pentru Dintrebare):

Nu sunt mic pentru tinder?

| Kempo a răspuns (pentru sierra1):

Sunt a 10 de abia si eram sigur ca imi sariti in cap cu bacu, nu am luat examenu cu 5 nu cred ca am o sansa la bac mai ales cu scoala asta online, se termina anul acum si eu tot nu am invatat nimic.

| sierra1 a răspuns (pentru Kempo):

" Kempo : ...nu cred ca am o sansa la bac mai ales cu scoala asta online"

păi ce să zic: la muncă in germănica, incepe sozonul la sparanghel

| Kempo a răspuns (pentru Bula):

Asta e o problema sunt de fel inchis cand sunt pe langa persoane necunoscute, am cativa prieteni de la liceu dar ma stiu cu ei de ceva timp si nu ne putem vedea din vina orelor online, cand aveam ore fizic stateam la internat si ne vedeam des dar acum nu ne putem vedea pentru ca locuim in orase/comune diferite.
Si nu am nici o treaba cu ei sunt foarte deschis si sunt eu insumi dar in cazul persoane noi imi e greu sa ma cunosc cu ele si sunt inchis.

| Eisenheim a răspuns:

Peste 2-4 ani vei veni cu întrebarea: nu mai am timp de nimic, simt că înebunesc, ce sa fac?