| SonicAndrei a întrebat:

Am o problemă cu calculatorul : în timp ce îl foloseam mi s-a luat curentul pentru o secundă (ploua, poate a trăsnite pe undeva, dar am priză cu supratensiune) iar el s-a repornit automat. M-a întrebat dacă să se pornească normal sau în Safe Mode (știți la ce mă refer, l-am pornit normal), dar în timp ce se pornea Windows-ul s-a luat iar curentul (tot o fracțiune de secundă). S-a repornit automat și de data asta îmi recomanda opțiunea "Windows repair", pe care am ales-o. Chestia e că nu apărea nimic, doar ecranul albastru (mă așteptam să intre System restore sau ceva). După câteva reîncercări l-am pornit normal iar CHKDSK îmi verifica disk-ul. Nu vă spun toată povestea, am ajuns la asta : Desktopul e negru, fără iconițe (doar Recicle Bin) și pot accesa doar profilul standard. I-am dat manual System Restore și ceva cu Disk Trobleshoot, dar nu am rezolvat nimic. Sunt 99% sigur că dacă îmi reinstalez Windows-ul voi rezolva problema, dar am o problemă mai mare înainte de asta : NU AM ACCES ÎN "DOCUMENTS" CA SĂ-MI SALVEZ SALVĂRILE DE LA JOCURI. Am încercat și în Safe Mod.

Îmi dă o astfel de eroare când dau Refresh sau intru în Computer : locația nu a fost găsită, verificați dacă HDD-ul e inserat, și îmi dă locația eroare ca fiind Desktopul.

Ce pot face ca să îmi salvez acele documente din C? Am Windows 7 Ultimate dacă întrebați.

Răspuns Câştigător
| BMadalin1992 a răspuns:

E clar din windows.

17 răspunsuri:
| SonicAndrei explică:

Vă mai dau niște detalii :
-Când se pornește, în loc de „Welcome" scrie „Preparing your desktop..." și se încarcă cam un minut.

-Îmi dă eroarea (o scriu manual) :

„C:/Windows/syste32/config/systemprofile/Desktop refers to a location that is unavaible. It could be on a hard driver on this computer, or on a network. Check to make sure that the disk is properly insered, or that you are connected to the Internet or your network, and then try again. If is still cannon be located, the information might have been moved to a different location."

Eroarea aceasta îmi apare când dau Refresh sau când intru în Computer.

-Pot intra în D și în C să „mă plimb", dar nu pot intra în Libraries.

-De când s-a luat curentul, calculatorul e ca nou (mă refer la setări și salvări). Nu mai am istoricul în Google Chrome, nu mai am salvările de la jocuri și așa mai departe. Eu sper că nu s-au șters.

-Dacă scriu ceva în Start (în Search) nu îmi apare nimic.

-Nu mi-am făcut BackUp. Îmi mai pot face acum pe C?

Aveți vreo idee ce aș putea face? Cum îmi salvez salvările de la jocuri...

Eu sper că e doar Windows-ul, nu și hardul.

| SonicAndrei explică:

Câteva informații în plus:
Face figuri în Word (sau alte programe de editat). Îl pornesc, scriu ceva, dar când îi dau să se închidă se blochează. Nu mă lasă nici să deschid proiecte - îmi dă niște erori și se blochează.

| SonicAndrei explică (pentru BMadalin1992):

OK, oricum voi reinstala Windows-ul, dar crezi că e neapărat și să reformatez C-ul?

| BMadalin1992 a răspuns (pentru SonicAndrei):

E clar din windows.

| BMadalin1992 a răspuns:

Lasa sa se incarce CheckDisk si vorbim pourma.

| SonicAndrei explică (pentru BMadalin1992):

A făcut asta și automat și i-am dat comanda și manual, dar pe C.

| SonicAndrei explică (pentru BMadalin1992):

Am lăsat CHKDSK de 2 ori și e bine. Ai zis că vorbim. Îmi dai niște detalii în plus? Să știu dacă trebuie doar să reinstalez Windows-ul. Te rog răspunde-mi...

| BMadalin1992 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Te rog ceva: pentru a-mi face eu o idee despre problema ta te rog daca poti sa asculti turatia la hard cand il pornesti. Daca merge rotund asi scapat usor, doar cu o eroare din windows. Daca face un zgomot asemenator cu al unui CD cand il scrii... iti iei alt hard.Te rog sa raspunzi cat de repede poti. Stiu ca ai spus ca e in garantie asa ca te sfatuiesc sa apropii urechea de unitate in dreptul hardului.

| SonicAndrei explică (pentru BMadalin1992):

Nu mi se pare că sună nimic urât. Calculatorul meu e destul de silențios, cred că aș fi băgat în seamă un sunet ciudat.
Nu cred că e hardul din 2 motive:
1) I-am dat Checking Disk și era OK.
2) Eram pregătit cu o priză cu supratensiune în caz de ceva (dacă o nu aveam și ar fi venit supratensiune cred că s-ar fi stricat sursa - în cazul bun).

| BMadalin1992 a răspuns (pentru SonicAndrei):

La punctul 1 sunt de acord cu tine.
La 2 te contrazic putin: e adevarat ca se arde siguranta sursei dar si hardul este afectat deoarece el functioneaza mereu si scrie pe disc informatii, dar cu Checkdisk se rezolva.Singura solutie este sa iti reformatezi calculatorul.

| SonicAndrei explică (pentru BMadalin1992):

Deci zici că nu se va rezolva cu reinstalarea Windows-ului?

Să reformatez întregul hard? E de 500 GB și e pe jumătate plin, nu cred că am unde să salvez atâtea informații. OK, majoritatea fișierelor le pot recupera, dar tot cred că îmi trebuie DVD-uri și stick-uri de 50 GB (în total).

Dacă aș reformata doar C-ul nu ar fi suficient?

ÎNTREBAREA 2: îmi pot recupera fișierul Ducuments și alte salvări din C? Nici eu și nici calculatorul nu avem acces acolo. Nu am făcut nici backup. Nu mor dacă pierd salvările de la jocuri, dar nici fericit nu voi fi (oricum acum jocurile și programele par proaspăt instalate).

| BMadalin1992 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Deci, la windows 7 nu prea stiu daca poti sa lasi D-ul intact adica sa formatezi doar C-ul, cat despre Documents daca nu ai acces la el nu exista sanse. Dar merg jocurile si internetul bine sau lasa de dorit?

| SonicAndrei explică (pentru BMadalin1992):

Toate merg bine. Dar parcă acum le-am instalat. Nu mai am salvările de la jocuri (peste tot am New Game), la Google Chrome nu mai am nici istoricul etc. Totuși, am observat și o chestie ciudată: Am intrat pe Sony Vegas Movie Studio, s-a încărcat, dar când să îmi dea „imaginea/pagina..." îmi dă eroarea „An invalid pointer was specified.". Când am dat să se închidă calculatorul m-a întrebat dacă vreau să salvez proiectul. Eu mă gândesc că nu s-a șters chiar de tot fișierul.
Când pornesc calculatorul, imediat cum îmi deschide desktop-ul, îmi zice „You have been logged on with default profile for the system". Și în Safe Mode e la fel - folderul „Libraries" e inexistent.

| BMadalin1992 a răspuns:

C-ul se formateaza automat la windows 7. Ce vechime are windowsul tau? Trece de 1 an?

| SonicAndrei explică (pentru BMadalin1992):

E din Iunie. Windows-ul original, dar parcă nu e de pe CD-ul original (cumpărat). Unchiul mi l-a instalat fiindcă nu eram acolo atunci (i-am dat comandă la Altex să vină în magazin și el mi l-a luat și a instalat tot). Oricum funcționa foarte bine. Îi dau aproape lunar Disk Defragment și alte din astea.

Mersi de răspuns.

| Xtasy_Marshal_1992 a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, hard-ul tau a fost putin "zguduit" de acele caderi de tensiune. Nu este pe veci "zguduit" dar pana nul formatezi nu ai cei face, nu prea poti face nimic...in cel mai bun caz ce poti incerca te duci frumusel cu HDD-u la un tovaras acasa il montezi la el (til setezi pe slave) pornesti calculatorului lui si daca ai noroc si e problema doar de windows o sa iti vezi toate fisierele happy

| SonicAndrei explică (pentru Xtasy_Marshal_1992):

Nu pot desface calculatorul fiindcă e în garanție (îl am din iunie, deci mai trebuie să aștept 1, 5 ani). Trebuie să îl reformatez total sau doar C-ul? Pot intra pe jocuri, dar nu mai am salvările. Îmi e frică să nu le fi pierdut de tot. Pot intra în D și în C și mă pot uita la fișiere, dar nu am acces în Library (nu îmi apare Documents/Pictures... în ramura din stânga și nici din Start nu face nimic dacă dau clic pe Documents.

Ar mai fi alte variante? Sau nu ști cum pot să-mi salvez folderul Documents, acolo unde am majoritatea salvărilor jocurilor și programelor?

| SonicAndrei explică (pentru Xtasy_Marshal_1992):

Trebuie să reformatez tot hardul sau doar C-ul? Am dat Checking Disk de 2 ori și a zis că e bine. Te rog răspunde-mi...