| fischer3 a întrebat:

Am windows xp si as vrea sa imi pun vista, sau windows 8. Daca imi schimb windows-ul,tot ce am in calculator imi va ramane?
Plz, raspundeti repede!

12 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Depinde de cate partitii ai:
Cand reinstalezi Windows-ul, se sterge tot C-ul. Din cate vad nu esti familiarizat cu instalarea sistemelor de operare. Mai bine chemi pe cineva care se pricepe.
O sa se stearga tot ce ai in C. (implicit tot ce este instalat, chiar daca este in alta partitie).
Si desktopul tot in partitia este si vei pierde si ce ai pe desktop.
Bafta!

| DoarImpreuna a răspuns:

Daca faci upgrade ramam datele. Daca faci instalare noua raman doar cele de pe alte partitii decat C

| RazvanStefan a răspuns:

Ceea ce in C nu iti va ramane. Poti alege ce ai in D E F sau alte partitii daca sa ramana sau nu. Sau poti sa pui ce vrei tu pe un cd stick si stergi tot apoi le bagi iar. Nu iti recomand win vista. Incearca win7 sau daca ai 8 baga 8 happy

| AframyK a răspuns:

Daca vrei sa-l schimbi cu Vista sau Windows 8 va trebui sa stergi tot ca sa poti instala un alt fel de Windows.

| CristiAndrei a răspuns:

Faci o mare prostie vista e un win de tot maroul, in fine cum vrei, iti va ramane tot ce ai in pc, cand instalezi win ai 2 variante sa stergi doar paritita c si d sa ramana sau sa le stergi pe amandoua

| fischer3 explică:

Multumesc mult, dar mai bine imi bag tema de vista sau de 8, 7...ma rog, cel mai bine e cu xp, vista se blocheaza si nu merg unele jocuri...

| dZZanK a răspuns:

Nu. Va trebui sa instalezi totul din nou. Cel mai bine ar fi sa bagi programele importante pe un stick.

| synguratycul95 a răspuns:

Depinde de locul unde ai salvat toate datele. In general la cei care au partitii multiple datele de pe partitiile secundare nu se pierd. Deci Vei pastra tot ce vei avea in D, E... depinde cate partitii ai.

| universa a răspuns:

Buna daca vrei sa instalezi alt windows doar fisierele care sunt in partitia cu windows-ul (de obicei C) se vor sterge!
Funda?

| ronaldo318 a răspuns:

Depinde. Daca iti formatezi doar C: iti va ramane tot ce ai in D: si ti se va sterge tot ce ai in C: inclusiv My Documents si toate celelalte subfoldere din el. Dar, este putin posibil sa poti folosi jocurile din D: daca ai vreunul

| DeadTheKid a răspuns:

Vlad ti se va sterge tot ce ai in partitia C in rest iti va ramane tot

| catalin4321 a răspuns:

Depinde daca ai 2 sau mai multe partitii si ai windowsul in C iti poti reinstala windows dar tot ce vei avea in C va fi sters si inlocuit de windowsul dorit de tine... iar in cazul in care iti faci din nou partitiile totul ti se va sterge din pc... sper ca te-am ajutat