| anonim_4396 a întrebat:

Animalele ajung in Rai? In care rai, in al nostru sau intr-un rai al lor?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Cainele meu sigur ajunge in rai pentru ca nici macar nu mai are nevoie de aripi, este un shar pei plin de cute si poate da linistit din ele. Aureola s-ar putea totusi sa nu-i intre pe cap pentru ca e cam gras.

14 răspunsuri:
| Anita20Peace a răspuns:

Hmm, nu m-am gandit la asta.laughing)

| marilena a răspuns:

Religia crestina ne-a invatat ca animalele n-au suflet, insa numai cine nu are un animal poate crede asa ceva. Ati vazut zilele trecute la televizor acel caine care a salvat un alt caine lovit de masina, tragandu-l cu dintii printre masini care goneau? Adica acel catel n-ar avea loc in rai, in timp ce dobitocul care apasa pe acceleratie si omoara animale nevinovate, da?! Eu n-am nevoie de asa un loc sa-mi petrec vesnicia. Un om de spirit a spus: Daca intr-adevar cainii nu merg in rai, atunci, dupa ce mor, as vrea sa merg acolo unde merg ei. Subscriu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Animalele au sufletwinking si fiecare ajunge in raiul lui, nu e un loc comun pentru toti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca animalele merg dupa moarte intr-o lume mai buna...si cred ca pasarile merg in raiul lor...eu imi iubeam papagalul mai mult decat toti colegii mei si intr-o zi a murit si l-am plans ore intregi ...si mereu sufar cand imi aduc aminte. ...si il rugam pe Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lui acolo in alta dimensiune... sper din suflet ca exista un rai si pentru necuvantatoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca mangaiere pentru cei care au pierdut un prieten mult iubit va asigur ca, daca am invatat ceva din nevinovatia si iubirea lor neconditionata, ne vom intalni cu ei intr-o lume mai buna. Biserica afirma existenta sufletelor la animale, prin glasul Sfintilor Parinti, care chiar si-au pus aceasta probleme.Chiar printre ei fiind unii care aveau cate un animalut, ca si noi. Daca va uitati in Sfanta Scriptura in cartea facerii veti vedea care era relatia omului cu celelate vietuitoare.Eu cred ca asa va fi in rai.
http://www.laurentiudumitru.ro/au-animalele-suflet.php
http://www.gotquestions.org/Romana/animale-Rai-suflete.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu eu animalele au suflet, dar diferenta dintre noi si animale este ca noi avem ratie iar ele nu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi-a murit papagalul, ieri, il iubeam extraordinar de mult, sunt foarte trist acum ca a murit, parca nimeni si nimic nu ma mai poate face din nou vesel, singurul lucru care ma va face de acum inainte vesel este sa stiu ca el a ajuns sus langa Dumnezeu si ca atunci dupa ce imi voi traii intreaga viata il voi revedea si vom traii vesnic, nu pot exprima in cuvinte durerea care o port in suflet, sambata voi purta un dialog cu un preot cataloic despre animalele in rai, desi am mai vorbit cu acesta si mi-a spus ca tot ce este pe pamant va ajunge sus, animale, oameni paduri, absolut tot, revein cu informatii dupa ce voi discuta cu acesta, intre timp cei care vor sa discute pe tema asta o pot face pe id-ul meu de yahoo messenger ad_dumbry_22... daca sunteti curiosi ...eu am o fire mai fragila, mai sentimentala, asa ca inainte sa-l ingrop i-am scris urmatorul bilet: "Puiu"nostru "mic".

Azi intr-o tenebra zi a vietii noastre ni s-a stins din viata, sufletul unui prieten.
Unul mic, dar urias in adancul inimii noastre, albastru cu ochii mari a ajuns astazi langa Dumnezeu.
Beni Tasi nascut: 23 oct 2003
a plecat spre rai unde ne vom reintalni pentru a traii o viata vesnica: 31 Martie 2010
Semnat cu sadica apasare Familia Dumbrava.
Eu:" - La mine iubirea nu se naste din hipotalamus ci din instinctul de a iubi sufletul intangibil
al unei fiinte cuvantatoare sau necuvantatoare.
Iubirea este rezumatul ideal al intaplariilor petrecute alaturi de el.
Odihnestete in pace "puiu" nostru "mic" si drag pana cand ne vom revedea acolo unde te vei duce tu astazi.
Noi te-am iubit, te iubim, si te vom iubi vesnic."
. sunt de acord cu spusele Marilenei de mai jos.

| BogdanM11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mesajul tau m-a facut sa plang, si eu am pierdut un prieten drag, mai drag decat orice prieten om pe care il am, motanul meu Negruțu.Nu a mai venit din 1 mai si daca a murit, sper ca atunci cand ma voi stinge si eu sa traiesc pentru vesnicie impreuna cu familia mea, cu el si cu celelalte 3 pisici ale mele, si cainele meu Tano.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noua ne-a spus un preot la scoala ca nimalele nu au suflet, oameni au fost facuti dupa chipul lui dumnezeu iar animalele nu au suflet au doar o energie de la dumnezeu care le tine in viata

| claugodo a răspuns:

Ajung in pamant probabil si apoi in atmosfera... din pamant, ne intoarcem in pamant, ca o frunza in vant!

| spoiala a răspuns:

Animalele sunt doar pentru desfatarea noastra si pentru folosul nostru ele nu au nici o treaba cu raiua este facut pentru om. si daca mergem dupa biblie dumnezeu la izgonit numai pe om din rai si animalele au ramas.

Răspuns utilizator avertizat
| napster a răspuns:

O fiinţă fără judecată nu are cum să ajungă în Iad, asta dacă ar exista aşa ceva.

Răspuns utilizator avertizat