| TheBestLife a întrebat:

De ce animalele nu ajung in rai? Eu cred ca au si ele un sufletel cit de mic n-a fi...

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca Domnul Isus si-a dat viata pentru iertarea pacatelor noastre.Animalele le-a lasat ca noi sa ne bucuram de ele.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru EmaS):

Zoofilii se bucura si ei de ele?

| EmaS a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Tu sa-mi spui.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru EmaS):

Ema the goat. laughing

| EmaS a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Ce inseamna? Tradu-mi si mie.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru EmaS):

Nu conteaza. noapte buna

| EmaS a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Copiii la culcare!

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu sunt capra, sunt oita.Tu esti tap.

| MMihai a răspuns:

Poate ajung și ele în Rai, nu am fost pe acolo, să îți pot spune, cum este.

| Rapunzell a răspuns:

Sa o luam altfel. Omul ajunge in Rai sau in iad in functie de cum isi duce zilele pe pamant, da? Animalele, cum se judeca? Oaia este blanda, da lana si lapte si merge in Rai, iar lupul e rau si merge in iad? Un caine care musca copiii pe strada merge in iad, iar un catel cuminte si jucaus merge in Rai?

Omul este incununarea creatiei lui Dumnezeu, pe cand plantele si animalele sunt create pentru folosul omului si pentru incantarea lui.

Eu, cand imi imaginez Raiul, mi-l imaginez luminos, verde si inflorit. Dumnezeu Spune sa va fi Cer nou si Pamant nou. Probabil vor fi copaci, flori si animale, nu stim noi cum va arata Raiul. Dar chiar daca vor fi animale, nu vor fi sufletele animalelor de pe acest pamant.

| MoonLight a răspuns (pentru Rapunzell):

Fac o paranteza: pentru incatarea lui? tu crezi ca inainte nu se mancau papagali sau pisici? Se manca orice. Pana si lacuste.

| Rapunzell a răspuns (pentru MoonLight):

In Rai nu manca nimeni carne. Animalele erau ierbivore. A fi carnivor inseamna sa ucizi pentru a manca. in Rai nu era moarte. Moartea este urmarea caderiiwinking

| Birjaru a răspuns (pentru Rapunzell):

Si plantele sunt vii, daca mananci plante omori.

| Anonymus314 a răspuns:

Nu,animalele au numai suflare, omul in schimb are suflet.
In Vechiul Testament Dumnezeu a zis la crearea animalelor, plantelor etc:"Sa fie".
La om a spus: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea noastra"

_______
Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

| Siracuzia a răspuns:

Bună! De unde ştii că nu ajung?

| chokingvictim a răspuns:

1.dovedeste existenta raiului(sa nu-mi zici sa dovedesc ca nu exista ca daca as zice ca intre pluto si marte graviteaza pierdute 5 ceainice ar fi normal sa le demonstrez eu existenta, nu tu neexistenta)
2.de unde stii ca animalele nu ajung in acest rai?
3.de unde stie sursa dela punctul 2 acest lucru? a fost acolo?

| push2gl a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu ajung in rai? au si ele raiul lor

| Valenttina a răspuns:

Cine a spus ca animalele nu ajung in rai? In plus. dupa orice te'ai lua (tehnologie, sau crestinism) nimeni nu stie cu exactitate unde ajunge fiecare dupa ce moare.Este o vorba : omul din pamant se naste si in pamant ajunge! si cred ca e acelasi lucru si pentru animale.de aceea, cum ai zis si tu, au ele viata.

| Rapunzell a răspuns (pentru Valenttina):

Cand Dumnezeu a creat cerul, pamantul, apele, plantele si animalele le-a creat prin cuvant. A spus "sa fie" si au fost. Pe om, insa, l-a modelat cu mainile Sale. Din acest motiv omul este incununarea creatiei. Omul este pamant si este duh. Trupul merge in pamant, sufletul la Dumnezeu. Atat. Doar omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu vreau să mor daca nu îmi voi întâlnii şi căţeii în rai!
no talking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca animalele nu ajung Acolo pentru ca este un loc numai pentru Ingerii Oamenilor. Adica, noi suntem facuti dupa chipul Lui, deci.

| TheBestLife explică:

Speeder96, nu inteleg un lucru : am mai citit raspunsuri deale tale si spuneai ca Dumnezeu e pur si simplu un duh, dar acum spui ca El a creat omul dupa chipul si asemanarea ``lor,,?

| chokingvictim a răspuns (pentru TheBestLife):

Dovada vie ca ateii stiu mai bine cu ce se mananca religia decat robii. daca ai fi citit primele 2 pagini din geneza nu puneai intrebarea asta

| Anonymus314 a răspuns (pentru TheBestLife):

Poti sti la ce S-a referit cand a zis "noastra"?
Pai de unde stii ca nu aratam precum ingerii?