| Dorinel a întrebat:

Anu asta s-a scos legea precum ca nu ai voie cu artificii bla bla bla? ca peste tot pe unde merg gasesc vanzatori in niste casute cu artificii, petarde, vulcani pana si baterii...Si oameni vand fara nici o jena, fara sa ii ridice nimeni, au pana si casute amenajate?

7 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

De pe 25 dec au dreptul sa vanda, dar doar materiale mai putin periculoase. Cum a mai zis si costy, legea nu se prea respecta, sau nu e pentru toata lumea.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Aceasta lege este de mult in vigoare insa ea interzice comercializarea si uzul de artificiilor care au in compozitie o cantitate mai mare materiale pirotehnice admise.
Eu locuiesc in Germania, astazi in timp ce ma plimbam cu fetita, de 8 luni, ma gandeam cum va reactiona la tot balamucul cu pocnitori, artificii, bombe din noaptea de anul nou. Am zarit la un moment dat un grup de pustani cu varste intre 4-9 ani care aruncau intr-o veselie cu petarde si pocnitori pentru copii, aici sunt comercializate fara probleme, insa stau si ma gandesc cum or putea sa cumpere asa ceva parintii.
La multi ani!

| costymaximus a răspuns:

Legea e mai de demult de acum 2-3 ani dar te miri ca nu se mai respecta legile? Cind s-au respectat ca sa se respecte si acum?

| Dorinel explică:

Parca din 2006/7 s'au interzis materialele pirotehnice dar la mine parca e revelionul de pe 28 dec...in fiecare seara artificii artificii artificii, in pietze la fel se vand pe taraba...si mai trece si politia si nu le face nimic

| DianaLostInDreams a răspuns:

La mine in cartier a venit politia, le'a dat amenda si le'a confiscat o parte din ele, dar tot reusesc altii sa le vanda.

| bmw_9097 a răspuns:

Daca nu ai petarde foloseste carbid, bubuie de 10 ori mai tare ca petarde si plus ca e legal. bafta!

| babanaumadalin a răspuns:

Sall da si eu am vazut la fel si chiar mam mirat, oricum traim in romania asa ca nu-ti face probleme! la multi ani!