| angelo200 a întrebat:

As vrea sa-mi bag windows 7 dar nu stiu cam cat consuma din memoria ram
cine imi poate spune sigur cat consuma ii

Răspuns Câştigător
| George96_6078 a răspuns:

Au tot aparut, si inca apar intrebari legate de alegerea unui sistem pe 32 biti sau pe 64 biti (in speta Windows 7). Sunt articole intregi pe forumuri si alte site-uri despre x64 vs x86. Probabil toata lumea stie deja ca x64 este viitorul, ca latimea de banda si posibilitatea de alocare a unei cantitati mult mai mari de RAM fac ca de cativa ani incoace, procesoarele pe 64 de biti sa fie un standard.
Ce ne retine totusi sa folosim un sistem de operare pe 64 de biti?

Suportul pentru drivere este mai redus.
Driverele trebuiesc semnate digital, altfel neputand fi instalate (nu exista optiunea de "Continue Anyway".
Piesele hardware mai vechi risca sa nu aiba drivere pentru 64 de biti.
Totusi, majoritatea componentelor noi au drivere pentru x64, asa ca asta nu va fi o problema pentru calculatoare luate de acum inainte (sau chiar acum un an/doi/trei)

Compatibilitatea programelor este si ea mai redusa.
Chiar daca orice aplicatie scrisa pentru 32 biti poate fi folosita pe un sistem 64-bit, acest lucru nu inseamna ca ea beneficiaza de imbunatatirile aduse de x64, ba chiar poate sa fie incetinita (datorita emularii).
Cele mai noi programe au si o alternativa pentru x64, dar exista si programe foarte cunoscute care nu au inca. Un exemplu elocvent este Adobe Flash. Incercand sa vizualizati un clip video pe Youtube, Internet Explorer 8 64 bit (L.E.) va va spune ca nu exista versiune de Flash pe 64 bit.
Nu veti mai putea folosi programe scrise pe 16 bit. Ceea ce pentru sistemele pe 32 biti era inca un standard, a disparut acum pentru sistemele 64 bit.
Veti putea folosi insa programe pe 64 bit, ceea ce pe un sistem pe 32 biti, evident, nu este posibil.

Poate cel mai important lucru care ne retine de la a trece la 64 biti este faptul ca nu stim ce ne aduce in plus.
toti stim ca, spre deosebire de sistemele pe 32 biti, un sistem pe 64 biti poate folosi toti cei 4GB RAM pe care multi dintre noi ii avem instalati, dar cati stiati ca in plus fata de acest lucru, sistemele pe 64 de biti pot aloca pentru o singura aplicatie, o cantitate de peste 2GB RAM? Poate ca in momentul de fata, nu pare un lucru insemnat, mai ales ca nu multe programe folosesc o cantitate atat de mare de memorie RAM. Dar pentru editare video/foto cat si pentru grafica 3D din ziua de azi, acest lucru este indispensabil.
Aplicatiile scrise pentru x64 au o performanta crescuta fata de variantele lor scrise pentru x86. Dar consuma mai multe resurse, inclusiv spatiul pe HDD fiind crescut (codul pe 64 biti este, in principiu mai bogat)
Securitate pentru sistemele x64 este mult imbunatatita, de la nivelul kernelului pana la hardware DEP (data execution prevention)
Datorita multiplelor imbunatatiri la nivelul codului si faptului ca are in spate toata experienta sistemelor pe 32 biti, Windows-ul pe 64 biti este cu siguranta mai stabil si mai optimizat, multe benchmark-uri relatand chiar performante crescute fata de varianta pe 32 biti.
Windows 7 pe 64 de biti cere un minim de 2GB RAM, dar avand in vedere ca aplicatiile consuma ceva mai mult RAM decat pe 32 biti, va recomand un minim de 4GB, mai ales daca folositi multe aplicatii in acelasi timp.
In concluzie, alegerea sistemului, fie pe 32 biti sau 64 biti trebuie luata avand in vedere toate mentiunile de mai sus. Pentru calculatoare mai vechi/mai slabe, este recomandata ramanerea la 32 biti, dar la calculatoarele noi/performante cred ca se poate trece cu usurinta si fara a privi inapoi la varianta x64. Nu uitati insa, inainte de luarea deciziei, sa verificati faptul ca aveti drivere pentru toate componentele, si ca programele pe care le folositi sunt compatibile sau chiar au varianta pe 64 biti.
In continuare, un mic sondaj, iar mai jos, va astept cu justificarea optiunii, sau adaugiri la ceea ce am scris prin comentarii.

FUNDA?

2 răspunsuri:
| TheScorpions a răspuns:

Pai depinde de sistemul tau. Daca ai 4GB ram si ai xp iti citeste doar 3, iar daca iti faci 7 o sa-ti citeasca 4, si daca ai 1gb sau 2gb ram tot atat iti citeste, si iti garantez ca nu o sa ai probleme cu el. Eu am windows 7 si imi merge perfect pentru jocuri etc. funda?

| Abstract123456 a răspuns:

Apasa start si scrie dxdiag si te convingi singurhappy

Întrebări recente