| pvg a întrebat:

ATENTIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE! MAREEEEEEEEEEEEEEEEE! am dat scanare cu antivirusu si mi-a dat toti virusi i-am pus pe toti in carantina si acum nu mai pot sa deschid nici un fisier executabil(.exe) imi apare open with... nu am cum sa reinstalez windowsul! ce as putea sa-i fac? repede dau funda si votbig grin

Răspuns Câştigător
| Antonio23 a răspuns:

Pai e normal sa iti faca asa... A gasit virus in fisierele windowsului si in programele din C... Daca le-ai bagat in carantina cum vrei sa mai intri in ele?
Nu ai decat sa le scoti din carantina dar ramai cu virusii sau sa reinstalezi windowsul (formatezi si biosul) si scapi de stres...
PC-ul merge formatat daca ai windows bootabil :p

9 răspunsuri:
| WeAreSmart a răspuns:

Poate trebuie sa faci un system recovery

| darkwisper a răspuns:

Dr. Web. Cureit, downloadeaza-l si scaneaza PC. Acolo dai CURE sa iti dezinfecteze fisierul infectat.
Daca nu merge, downloadeaza Dr. Web Live CD.
Cu NERO "arzi" imaginea pe un CD si bootezi PC cu CD in PC.
si pornesti pe sistemul de operare care e pe CD.
acolo dai SCAN cand ai intrat in acel ISOlinux.
Sper ca te-am ajutat.
Daca nu, razi windowsul si il instalezi fresh.

| Alberto97 a răspuns:

Cand mai ai probleme de genu' cu virusi nu ii mai baga in carantina ci stergei, asa nu o sa mai ai probleme. app iti recomand AVIRA deoarece mi-se pare foarte bun si poti si sa faci curat prin pc. iti mai recomand si CCleaner, este un program cu care iti faci curat prin pc, iti recomand de asemenea sa ii mai dai din cand in cand cate o DEFRAGMENTAREwinking sper sa te ajute informatiile mele

| 4n0NlmUs a răspuns:

Avea un prieten problema asta se poate rezolva!
Nu reinstala windowsu!
Amu nu mai stiu cum dar trebuie un shortcut sau ce trebuia!

| RomaniaEtho a răspuns:

Nu ai cum să reinstalezi windowsul? Ai încercat? Am avut și eu acest viurs și a mers să reinstalez windowsul... Eu l-am instalat de pe CD care porneste odată cu pornirea calculatorului și virusul nu poate ajunge acolo(doar dacă dai o scanare cu vreun antivirus)

| RomaniaEtho a răspuns:

Trebuie instalt windowsul nepărat...
Adică toate fișierele.exe au fost afectate, chiar si windowsul.

| TheWoolf a răspuns:

Cand ai dat clean ai bagat o partitie din windows in carantina, am avut si eu chestia asta, mi-a facut tot praf, am scos din carantina si dupa au inceput sa mai mearga unele, le-am reinstalat, dar sfatul meu e sa nu mai folosesti acel Antivirus si sa ai grija cu virusi ca de ex acum tie sigur ti-a intrat undeva prin C sau unde ai tu windows-ul si nu prea mai ai ce face.

| cZmNo1 a răspuns:

Salut.Dupa scanare ai dat un restart la calculator? poate de aceea nu iti deschide fisierele (.exe). In czaul in care nu merge sa deschizi fisierele dupa restart te sfatuiesc sa instalezi Superantyspyware (versiunea gratis) are o sectiune unde scrie "Enable resque scan" pentru sistemele infectate grav cum este al tau. Sper ca te-am ajutat.

| MeryBha a răspuns:

Am si eu o intrebare! cum se dau funde?raised eyebrows