| thisissolawl a întrebat:

Azi imi uitasem abonamentul dat de scoala acasa si m-a prins controlorul. Le-am explicat situatia si le-am zis ca vin maine sa le arat ca am abonamentul vizat, insa acestia mi-au dat amenda. Eu uitasem ca am carnetul la mine si am scos repede abonamentul pentru al dolea autobuz [ locuiesc intr-o comuna ] si aveam seria buletinului mamei, pe care au trecut-o, dupa care le-am dat adresa, nr. etc. Ce se intampla daca primesc amenda acasa? Adica are ceva daca n-o platesc? Stiu ca a fost o mare prostie sa scot celalalt abonament, deoarece au luat seria respectiva. Exista vreo sansa sa nu se intaple nimic daca nu o platesc si sa nu afle ai mei?

3 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Pai o sa-ti vina amenda prin posta. Si daca ai grija sa pazesti cutia postala, nu o s-o gaseasca ai tai. Cat despre neplata nu stiu ce sa zic. O colega de-a mea zicea odata in treacat ca i-a venit prin posta amenda si nu a platit-o. Eventual poti strange tu bani si sa o platesti inainte sa afle ai tai. Imi pare rau de situatia ta. Si eu imi mai uit abonamentul acasa si stau cu frica. Am luat si eu amenda de 2 ori cred, dar am platit-o pe loc 50 de lei. Altfel imi venea acasa 150. Si s-ar fi suparat mama,ca nu degeaba imi plateste abonament pe toate liniile lunar. Eu sunt din Bucuresti. Cam colcaie de controlori pe aici. De multe ori am scapat totusi. M-au lasat ca m-au vazut mica si simpatica (de obicei ma apuc de glume cand dau de controlori). A fost urat din partea lor ce ti-au facut,dar ai grija sa incasezi tu amenda,si nu ai tai! Dupa aia incearca sa nu o platesti. Daca ti se mai intampla asta vreodata, nu scoate nimic! Nici buletin, nici carnet, nici nimic. Am facut eu odata prostia sa scot carnetul. Si normal ca n-am putut fugi ca avea controloarea carnetul meu si o groaza de informatii trecute in el. Atunci am luat a doua oara amenda. Daca nu dadeam carnetul puteam sa fug. Am fugit odata. Eram cu mai multi colegi. Si controloarea a vrut sa ne dea jos. Parea dura, dar de fapt era foarte moale. Noi "da da coboram". Si cand s-au deschis usile ne-am impins unii in altii sa coboram. Am luat-o la sanatoasa si am alergat 5 minute. Desi aia nici nu se luase dupa noi. Mi-am facut griji ca poate sa ne recunoasca la politie dupa imaginile surprinse pe camera de filmat din autobuz. Dar n-am patit nimic.

| BellaCullen14 a răspuns:

Din pacate, e cam periculos sa nu o platesti! Sa stii ca daca nu achitezi amenda intr-o saptamana ea tot creste, iar daca o platesti in 48 de ore iti scade jumate din suma, deci platesti, in mod legal, doar jumatate din amenda! Spune-le parintilor, ca daca nu le spui o sa se enerveze, si o sa te ia la intrebari, ca de ce nu le-ai zis. Explica-le totul, astfel vor intelege.

| thisissolawl explică (pentru BellaCullen14):

Problema e ca e stau cu mama, iar tata e plecat. Altfel i-as zice tatei, deoarece mi-e frica sa-i zic mamei ca sa nu ma bata. Oricum, nu am semnat procesul verbal, insa mi-e frica de faptul' ca mi-au luat seria buletinului. si mi-a luat si infatisarea [ nu stiu cat de importanta e, insa ma rog ]. Eu stau in Brasov. Pana acum am scapat de vreo 5 amenzi, prima amenda care am luat-o am platit-o. As fi platit si eu pe loc, problema e ca n-aveam decat 10 lei si erau 4 insi, daca erau doi probabil ca-i luau pe aia si ma lasau. In fine, daca e sa mi se puna pe impozit, sper sa fie peste cateva luni.