| alex12301 a întrebat:

Buna ziua TPU.Am o problema care trebuie rezolvata cat mai repede si sa rog din suflet sa ma ajutati.Pe autobuz am circulat fara abonamentul de la scoala care era in carnetul de acasa, iar atunci au venit controlorii.Ei mi-au cerut abonamentul si nu l-am avut decat pe cel de anul trecut.Asa ca ei mi-au dat un proces verbal cu amenda de 25 de lei,dar ei mi-au spus pe autobuz ca trebuie doar sa ma duc cu acel proces verbal si se va anula si nu trebuie sa platesc nimic.
Pe proces scria ca motivul de amenda este pentru circulat fara bilet,dat la Mentiuni(obiectii) ale contravenientului scria: Abonament valid". Acum nu stiu daca trebuie saplatesc sau sa fac altceva, iar eu sunt prea speriat sa le spun parintilor.(Am 14 ani).
Cine ma va ajuta cel mai repede si frumos va primi o funda.Multumesc in advans

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Spune-le parintilor. Vor sti ei mai bine ce-i de facut, vor rezolva ei problema. 25 de lei nu e o suma mare. E posibil chiar sa nu trebuiasca sa platiti nimic.

| CosminaTony69 a răspuns:

Spune le părinților, este cel mai bine ai nu cred ca o sa te omoare pentru 25 de lei