| Deian1 a întrebat:

am o mare problema. Am un CD cu WIN7 Ultimate, dar pe laptop am Linux Unbuntu si vreau sa pun WIN7. Problema e ca atunci cand vreau sa selectez partitia pentru. instalare a win7 scrie ca nu se poate instala deoarece nu este in format (sau asa ceva) NTFS.

Intrebarea mea este cum pot sa il formatez pe NTFS?
Va rog HELP ME.

Răspuns Câştigător
| kHrazy a răspuns:

Mai intai selectezi (cu sagetile de la tastatura) partitia pe care vrei sa fie instalat windowsul si jos trebuie sa iti spuna ce tasta sa apesi sa aplice functia DELETE cred ca este vorba despre tasta D apoi te va intreba daca esti de acord sa o stergi si dai pe L( din cate imi amintesc desi reinstalez windowsul destul de des ) ma rog urmezi instructiunile. Dupa ce este stearsa iti va arata ca o portiune de memorie (in KB sau MB) care nu este formatata si dai enter (ceea ce va insemna ca pe acel spatiu/partitie vei instala Windowsul).Si chiar daca nu este formatata partitia odata ce ai dat ca instalarea sa se realizeze pe acea partitie se va formata automat si tu trebuie sa selectezi daca vrei sa fie NTFS sau FAT si acolo alegi NTFS(Quick format). Daca nu ai inteles add-> Black_chocolate05