| UnicornulVesel a întrebat:

Am o mare problema.Ma puteti ajuta? Calculatorul meu se cam stinge. Adica eu il aprind, stau la el cam 10-15-20 min si se stinge. Un vecin mi-a spus ca nu are nici o problema windows-ul, ci calculatorul. Ca cica are el o pasta care s-a terminat si care trebuie inlocuita cu una noua. Imi puteti da si voi niste argumente, comentarii, ceva despre care sa imi dau seama de ce se stinge nenorocitul asta de calculator. Va multumesc. big grin

4 răspunsuri:
| Leonard08 a răspuns:

Probabil vecinul tau are dreptate.
Intre procesor si sistemul de racire exista o pasta termo-conductoare. Daca pasta aceea s-a uscat atunci nu mai conduce caldura. Cand ajunge la o anumita temperatura se opreste calculatorul.

| 4ndr33y a răspuns:

Da, vecinii tai s-ar putea sa aiba dreptate. Intre radiatorul de aluminiu/cupru si procesor se afla o pasta termo-conductoare care face usor transferul termic intre cele doua. Pasta se usuca la un momendat si nu mai asigura transferul, in cazul acela, procesorul se supraincalzeste si ca sa nu se arda, inchide tot sistemul.
La magazinul de calculatoare de cartier o seriga cu pasta costa cam 3 lei dar trebuie sa mergi cu el la cineva deoarece il poti strica ireversibil daca nu te pricepi.

| UnicornulVesel explică (pentru 4ndr33y):

Intr-adevar, asa este. Dar si windows-ul avea multe probleme in privinta virusilor. Si in legatura cu pasta, aceasta trebuia inlocuita sau adugata deoarece in mare parte se uscase si acesta era un motiv de stingere. Va multumesc ca m-ati ajutat. happy

| DjZen a răspuns:

Incearca sursa pc-ului poate nu ai destula tensiune care sa intre si pc se opreste sa nu se arda asa patesc si eu cand nu am destule tesiune si incearca si cu pasta sa o schimbi