| Simmsii a întrebat:

Am o problema foarte grava la computer. Seara trecuta mi s-a sters absolut tot din pc, iar cand am incercat sa le descarc la loc, mi-a spus ca am placa full. Astazi l-am curatat de virusi complet, cu nortonul, si mi-a gasit 16 virusi cookie. De cateva zile calculatorul meu "ma avertizeaza ca este in pericol, la risc". Intrebarile mele sunt : Ce inseamna placa full? Unde o pot gasi? Daca l-am curatat de virusi, de ce inca este la risc? Ce inseamna virusi COOKIE? :-s?

3 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Deci sa o luam in ordine:
1.Nu cred ca un virus ti-a sters tot din computer. Pana acum nu am auzit de asa un virus. (decat tu lucrezi la pc sau si fratele,sora, mama, etc?)
2. Cookie-urile nu sunt virusi, cel mult antivirusul le gaseste la tracking, adica iti urmareste activitatea pe internet.
3.Antivirusul te avertizeaza ca "este in pericol" probabil pentru ca nu ii bagi licente (asta ca sa te faca sa cumperi una).
4. Nu cred ca exact "placa full" zice acolo. zi exact ce eroare sau mesaj primesti.
Per total cred ca cineva ti-a sters datele din PC.

| Dragunov a răspuns:

Unul dintre targeturile pricipale ale unui virus este sa dezactive anti-virusul sau sa il faca sa fie de forma. Roscul va persista pana la o formatare completa a had-diskului

| Pιşριяιcă a răspuns:

Daca vrei sa reobtii tot ce ai avut in pc, ar trebui sa te duci la cineva care se pricepe sa iti caute in memoria externa, din cate stiu. Asta i s-a intamplat si unei rude de'ale mele.