| tauretee a întrebat:

Buna am un perus de 3 zile si cum aflu daca e baiat sau fata si ce varsta are imi puteti spune va rog

Răspuns Câştigător
| Aηηy a răspuns:

Buna happy.
Daca este baiat, trebuie sa aiba ceromul( partea de deasupra ciocului, mai exact narile ) albastre iar daca este fata trebuie sa aiba ceromul alb sau maro. Atunci cand sunt in perioada de imperechere femelele au ceromul maro inchis, intens iar masculii albastru intens. Fetele pot sa mai aibe ceromul albastru deschis cu urma de alb, oric urma de alb de pe ceromul perusului indica ca este femela.
Despre varsta : cei tineri au ochisori complet nergi iar cei de peste 8 luni au o dungulita alba in jurul ochisorului. La fel, ciocul este mai mic si mai fin la pui iar la adulti mai mare. Aripile, la pui sunt scurte, la adulti mai lungi. Unghiile de la picioare, la adulti sunt mai lungi iar la pui mai scurte. Sper ca te-am ajutathappy.

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ai aici o mulțime de site-uri de unde poți afla informații utile http://www.google.ro/......http?/

| PinkDea a răspuns:

Uita-te la cioc... daca e albastru ciocul e baiat daca e maroniu deschis e fata ...ani nu ii poti sti exact dar poti sti daca e batran/a daca are ceacane la ochii

| Allkin a răspuns:

La perusi de obicei e foarte greu sa diferentiezi femela de mascul.
Iti recomand sa-i faci o endoscopie sau o analiza ADN pentru determinarea sexului si varstei.Bafta!

| username_5501 a răspuns:

Varsta o poti afla dupa culoarea nasului daca este deschis este mai tanar cu cat este mai inchis este mai batran.