| mdany a întrebat:

As vrea sa imi spuneti cei care practicati culturism sau a-ti practicat, dupa cat timp s-au vazut rezultatele. Aaaa si era sa uit.Eu unul nu vreau sa folosesc nici un fel de supliment si nici creatina.Credeti ca am sa pun ceva muschi pe mine mergand la sala doar cu alimentatie si somn?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| IonutzAlexandru91 a răspuns:

In primul rand depinde de geneticul fiecaruia. Rezultatele se pot vedea in 2 luni, in 8 luni sau in 2 ani. In culturism trebuie sa mergi pe motto-ul: mananc si dorm, deci cresc. Trebuie in primul rand sa iti pui alimentatia la punct: trebuie sa mananci calitativ, nu neaparat cantitativ. Eu nu stiu daca vrei sa faci sport de performanta sau daca vrei sa arati bine si-atat. Culturismul, ca orice sport, este binevenit pentru sanatatea ta, dar ai grija ca exercitiile sa le faci corect si sa nu sari pe greutatile mari. Mananca de 6 ori pe zi cel putin (oua. branza, lapte si alte lactate, carne de pui/peste/vita fripta sau fiarta si nu prajita, orez, cartofi fierti/copti/piure facut cu unt nu cu margarina, legume si fructe zilnic). Gasesti pe net o gramada despre alimentatie. Suplimentele nutritive gen total mass, whey pro (prafuri sau lichide) nu te afecteaza cu nimic atat timp cat tragi la sala si mananci regulat. Steroizii sunt o mare mica problema. Eu am luat 5 kg in 3 luni, luand total mass 4200 dupa sala, adica o data pe zi, dar eu si alerg pentru ca am niste probe sportive de indeplinit si nu prea pot lua in greutate rapid. Bafta la sala, documenteaza-te cat de mult posibil, du-te la nutritionist, apeleaza la un instructor si o sa iti spuna multe.

2 răspunsuri:
| Special7 a răspuns:

Nu sunt practicant de culturism dar am niste prieteni mai documentati in domeniu, in primul rand alimentatia si somnul sunt cele mai importante, rezultate adica muschi se pun pe tine nu in mult timp...fibra incepe sa se vada dupa 1 luna-2 de antranament sa zicem de 2-3 ori pe saptamana dar cu culturismul cum sunt aia la TV...cam nasol am impresia ca intr-un an te faci gigant d'ala, si fara steroizi e f greu, oricum nu'ti sugerez steroizi

| PataOarba_1610 a răspuns:

"aţi" se scrie legat în acest context deşteptule!

Întrebări recente