| Vectra1 a întrebat:

Fac sala de 5 luni si am pus cam 5 kg. As vrea sa iau niste proteine (supliment ) pentru ca vreau sa ma dezvolt cat mai repede. Ce parere aveti de acestea? http://www.pronutrition.ro/whey-protein/? in cat timp se vpr vedea rezultatele daca iau acest supliment? (+4 mese pe zi ). Daca acestea nu sunt bune ce proteine mi-ati recomanda?(am vazut ca este si whey la sac, nu la galeata ) DAU FUNDA. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Hades98 a răspuns:

Sincer acest produs nu-l recomand, nu ma prea atrag ingredientele si valorine nutritionale.
Daca vrei de la pro-nutrition poti incerca WPI, dar e fara gust, asta e partea nasoala.
Poti lua de la alte branduri Scitec spre exemplu mi-am cumparat eu acum, gust foarte bun, se amesteca foarte bine, are enzime digestive, nu se pierde nimic.
Mai sunt atatea suplimente, spre exemplu de la Optimum Nutrition, Weider, BSN, etc.
Doar My Protein sa nu comanzi, parerea mea.
Si faza cu "sa cresc cat mai repede " nu merge, poti creste repede si prost, sa pui 1kg de masa si 8 de grasime, ceva de genul, iar asta este cred eu, ultimul lucru`pe care ti-l doresti.
Iar suplimentele n-o sa functioneze atata timp cat tu nu sti ce sa mananci, daca mananci pufuleti nu cresti, iti zic de acum.
Fara rabdare nu faci progres.
Bafta

8 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Proteinele sunt bune si ar trebui sa iei daca faci sala dar la recomandarea unui specialist in nutritie si nu de orice fel.
Nu stiu cum sunt aceste proteine dar mie nu mi se par a fi ceva bun. Trebuie sa optezi din mai multe variante pe care proteina sa o alegi la recomandarea specialistului in nutritie sau a unui medic. Bine medicii sunt aia care iti vor da ce e mai scump ca asa au ei blaturile facute dar daca ai vreo relatie prin cineva sa ajungi la un consult ai sa-i spui ca vrei ceva pentru tine sa fie bun nu ceva scump si prost. Bafta

| Hades98 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Lasa basmele, nici macar nu sti ce-i aia proteina.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Hades98):

Ba stiu ce este aia proteina am luat odata 3 pastile(nu pe toate odata) si m-am lasat de ele iti dadeau o pofta de mancare din aia de fomist incurabil si daca mai luam cred ca faceam 200 kg. Alea erau straine si nu erau bune de nimic mai erau si scumpe. Iar despre basme vb cu maica-ta nu cu mine pentru ca mie nu-mi arde de basme in TPU copil far minte ce esti

| Cosmin86 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Eu am vazut proteina doar sub forma de pudra proteica... sub forma de pastile nu am vazut.

Ce produs ai luat mai exact? Numele produsului.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Da, vad doar aminoacizi in search-ul dat de tine.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu cand am luat erau pastile albe. Din alea vezi si in acel link. Eu am luat demult si imi facea o pofta de mancare mai rau decat maria Ioana daca stii ce vorbesc. Am considerat ca nu sunt de minte si atat. Ce am luat eu arata ca Selezin(seleniu, zinc, vitaminele c si e) albe pastilele la fel numai ca asta selezin nu e proteina pe cutie ma uit acum e pentru sistemul iminitar si are combinatie de antioxidanti e altceva asta decat proteina aia care am luat-o atunci si nu as mai lua in viata mea asa ceva. alea sunt proteine proaste din punctul meu de vedere

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Pentru userul hades care habar nu are despre ce vorbeste. El inca mai crede in basme si ma acuza pe mine ca eu vorbesc despre basme. Uite daca exista proteine pastile orbule
https://www.google.ro/......ps?/search