| cksajbkb a întrebat:

Am 15 ani si merg la sala de vreo 4 luni, si as vrea sa stiu daca e bine sa iei proteine, creatina sau altele adica daca chiar te ajuta si nu daca te lasi de sala sa se lase si muschi si vreau sa mentionez ca nu am luat nimic pana acum si merge bine cu ridicatul greutatilor dar am un prieten care a inceput sala in acelasi timp cu mine si a luat creatina aproape in fiecare zi si ridica dublu decat ridic eu, si vreau raspunsuri de la cineva care stie ce zice sau a luat si el vreun supliment!

4 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Esti mic la 15 ani sa iei orice supliment, dar daca vrfei neaparat poti sa iei proteine, dar in nici un caz creatina, am luat si eu creatina, e adevarat ca tragi mai mult si prinzi ceva forta dar doar pe moment, daca nu mai tragi o saptamana o sa pierzi fin forta extrem de mult.
Creatina nu face altceva decat sa umple muschii si adica celulele musculare cu apa, deci implicit mareste volumul muscular dar doar cu apa nu cu altceva, si te desumflii repede cand nu mai iei. Partea naspa e ca in timp iti afecteaza inima si rinichii deoarele mareste presiunea sanguina si asta nu e bine pentru inima, iar la rinichi daca nu bei multa apa, o sa vezi ce o sa se intmple o sa faci pietre la rinichi in 5 ani.Eu am luat 3 ani creatina, bine, cu pauza, si mi-a afectat inima, acum nu mai iau si mi-am revenit; a normalwinking
Mai bine ridici mai putin la sala, si te antrenezi 40 ani de acum in colo sanatos, decat sa tragi 10 ani si sa faci vreun infarct nu merita riscul eu mi-am invatat lectia happy bafta

| JohnnyBi a răspuns:

@hummer nu chiar pietre la rinichi. creatina nefolosita de corp se transforma in rinichi in creatinina care e acida si ii ataca. corpul uman secreta singur 5-10g creatina pe zi, valoare ce difera de la corp la corp. daca suplimentezi asta cu inca 10-20 grame trebuie sa te asiguri ca pentru fiecare 10g bei aprox 1 litru apa. eu iau 20 pe zi si beau cam 3.5-4 litri de lichide. creatina da energie (un fel de energizant) si nu mai obosesti la fel de repede, volumizeaza muschii (lasa sa intre mai multa apa in ei cu pana la 80%), am luat creatina 10 luni si dupa ce a trebuit sa ma las de lasa am ajuns cum eram natural, apa s-a dus singura din corp (deci cum as fi facut 10 luni de sala fara ea, mai mic in muschi). de ex la biceps la cald cu creatina aveam 35, dupa 4 luni dupa ce m-am lasat de sala si de creatina aveam 31. restul era retinerea de apa de la creatina + lipsa de sport si nutritie defectuasa. daca ma tineam de sala si de mese ca lumea aveam cam 33...deci nu scazi extraordinar de mult, depinde si de creatina. la 15 ani nu lua ca nu se merita. daca vrei ia un MRP (meal replacement powder) sau un gainer, gen GFX 8, total mass, serious mass, gigantic mass pro. firme precum pro nutrition (daca nu ai buget mare) sau ON, BSN, PROLAB daca nu ai ce face cu banii. gfx-8 e foarte bun si la gust si la rezultate, serious mass de la ON e bun, si total mass pentru cat costa face o treaba satisfacatoare (are gust naspa si e mai mult faina cu zahar in el, dar ce vrei la 110 ron 5 kg).

| darkglass a răspuns:

Esti prea mic sa te indopi cu creatina sau proteine sau tot felul de chestii de genul asta, nu te mai dezvolti daca o faci si mai ales daca te lasi de sala tii se fac muschiuletii terci ai sa arati ca un mos zbarcit.las-o balta nu fac bine alea mai ales la 15 anihappy

| BounceOne a răspuns:

Am si eu cativa prieteni culturisti si din cate am inteles, dupa ce ai trecut de 3 luni de sala ai putea sa incepi sa iei si creatina dar sa tragi in continuare. Oricum, pe langa creatina pe care o iei cu vreo jumate de ora inainte de antrenamente, trebuie sa mananci ceva si dupa antrenament pentru a recapata energia pierduta(dar nu consuma bauturi energizante).