| RyBaK a întrebat:

La evaluarea nationala al romana la rolul virgulei am scris ca desparte doua parti de propozitie e bine? Dau funda celui ce ma ajuta

Răspuns Câştigător
| Dennys1521 a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc dar
nu e bine
raspunsul corect este :Virgula are rolul de a izola substantivul în vocativ bunică (şi determinantul lui) de restul propoziţiei.
uite aici toate raspunsurile de la examen
http://meditatii-la-romana.blogspot.com/
bafta multa la nota!

4 răspunsuri:
| vioreld a răspuns:

Nu este bine.
De punctat iti da punctaj, iti da acolo cateva sutimi ca ai raspuns dar nu iei punctajul complet.
Virgula, indiferent de context, profesoara de romana a zis ca marcheaza o pauza scurta. Deci peste tot unde dai de :,,-explica rolul virgulei,, a zis ca daca se scrie ca virgula marcheaza o pauza scurta iei punctajul. Si-asa si este, asa fac unii la bac si au luat punctaju complet la cerinta.

| ReiVaN a răspuns:

Iti pune 0, 2 p in loc de 0, 6happy

| Cineva_5088 a răspuns:

Virgula avea rolul de a izola o formula de salut de un substantiv in vocativ.

| andreea_7973 a răspuns:

Nu, nu e bine. Virgula desparte structura in vocativ,, bunica draga,, de restul comunicarii.