| mih5a a întrebat:

Credeti in prieteni adevarati?
Aveti prieteni adevarati?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Da, dar sînt foarte rari. Am unul. Am avut doi dar de a doua m-am îndrăgostit ca prostu' şi-a fugit. laughing

26 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Am avut o prietena cu care vorbeam ore in sir la telefon, am dormit una la alta, eram obsedate de aceleasi vedete bla bla bla.pana intr-o zi cand m-a barfit pe la spate.eu am iertat-o dar acum nu mai sunt la fel de apropiata de ea ca inainte, din pacate.mama si tata imi sunt cei mai buni prieteni, pentru ca ei, si-ar da viata pentru mine, ar face orice ca sa imi fie bine, in timp ce un prieten nu ar face asta.sunt si oameni adevarati care te-ar ajuta tot timpul, care nu te-ar parasi la greau, dar oamenii aia sunt un specimen foarte rar din pacate. poate daca exista un om adevarat din o mie.eu zic ca inainte sa il consideri pe cel de langa tine ''best friend'', trebuie sa-l pui la incercare, iar el trebuie sa iti dovedeasca asta.eu numai pot sa am incredere in nimeni, am fost dezamagita de prea multe ori.eu asa sunt mai prostuta, si am avut incredere in cel de langa mine si i-am oferit totul, i-am spus toate secretele mele. iar el dupa aceea mi-a dat cu sutul in fund! mama si tata sunt cei mai buni prieteni, mai ales in perioada asta grea a abolescentei, fiecare avem nevoie de cineva care sa ne sustina, sa ne fie avroape in momente grele. sper ca te-am ajutat.
bafta! fi atenta pe cine consideri best friend.
please funda?

| Razvan a răspuns:

Am prieteni adevarati si o sa am multi de-a lungul vietii, sunt convinsa de asta.Nu o sa dureze vesnic relatia de prietenie insa amintirile nu ti le poate lua nimeni.De acolo imi trag eu forta.Amintirile sunt totul.Nu locurile, nu obiectele ci oamenii.Inseamna mult pentru mine prietenii chiar daca nu las sa se vada astabig grin

| Gizăz a răspuns:

„singuratatea e cea mai buna prietena a mea". Nu spune prostii. Ascultă de unul care probabil are ceva ani peste tine.

| Alexandru a răspuns:

Nu mai cred decat in mine. Eu nici macar nu am prieteni, daramite sa-l mai numesc pe vreunul "adevarat". Distanta pana la un prieten e imensa, la un prieten adevarat distanta e deja cosmica si foarte greu de strabatut.

| NoMusicNoLife a răspuns:

Pot sa zic ca da. Eu am o prietena de la gradinita, si dew atunci suntem Bff :X nne spunem toate secretele si chiar avem incredere una in alta + ca ne ajutam reciproc big grin

la tine cum e?

| mih5a explică:

Eu nu prea cunosc notiunea acestor 2 cuvinte''prieteni adevarati''!
Nu stiu de ce! Tind sa cred ca am fost intotdeauna singuratica si nu stiu, poate greu inteleasa de ceilalti.Ma critica foarte mult! Chiar si paritii! De la muzica pe care o ascult pana la felul in care ma comport.Cateodata ma satur de critici si mai raspund urat dar nu din ura ci pentru ca pur si simplu vreau sa ma apar si sa ii fac sa ma inteleaga.
As fi vrut ca fratele meu mai mic sa imi fie prieten dar e greu.Ne certam aproape tot timpul. Face niste gesturi doar ca sa ma supere si sa ma faca sa ma cert cu el.
Daca, casa in care stau acum ar fi a mea(si nu a parintilor mei), cateodata l-as arunca afara...si apoi mi-ar trece supararea si l-as primi inapoi.
Prieteni...sa zicem am un coleg la scoala(baiat). E ok pana in punctul in care il vad cum se da la fete pur si simplu ma dezgusta.
Nu pentru ca il plac, credeti-ma nu e deloc genul meu.
Dar e cam ciudat! Oricum nu ma destainui oricum pentru ca de cate ori am facut-o am regretat.
Nu stiu. Poate intr-o zi o sa dau dintr-o intamplare peste o persoana care sa ma inteleaga intr-un fel sau altul.Pana atunci singuratatea e cea mai buna prietena a mea!happy

| ForbiddenLove a răspuns:

Cred pentru ca eu am

| Poinsettia a răspuns:

Exista prieteni adevarati. Faptul ca ne mai gresesc uneori sau le gresim, e normal. Suntem oameni, avem defecte.

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Buna!

Prietenii adevarati sunt cam rari si greu de gasit.In general eu nu am foarte mare incredere in cineva anume, caruia sa-i zic toate secretele etc.De obicei orice prieten te tradeaza odata si-odata.sadTrist, dar adevarat!

| Alex0194 a răspuns:

Da, cred in prietenie adevarta. Sunt prieten cu unu din clasa 1 si acum dupa 9-10 inca tinem legatura si inca una stransa, ne ajutam, ne sfatuim reciproc,

| byancacool a răspuns:

Da am 1 prietena adevarat si da cred in prietenii adevarati.

| byancacool a răspuns:

Da cred si am si 1 prietena adevarata

| aиdяaaa●• a răspuns:

Buna! Am avut prieteni pe care i-am crezut adevarati, dar intr-un final s-au dovedit ca n-au fost asastraight faceZiceam ca suntem BFF si alte chestii de genu' pana au aparut altii care"erau mai buni", ca asa se intampla de obiceiwhistlingsau incep sa te barfeasca, sa-ti zica secretele etc.Si decat sa ai prieteni asa, mai bine nu-i mai aibig grinAm o prietena pe care o stiu de la gradinita si o pot numii "prieten adevarat"love struck
Oricum am invatat din greseli si nu mai am incredere in toti prieteniihappyVorbesc cu ei, ne intelegem bine, dar nu le spun si nu vorbesc cu ei lucruri "mai importante"(ca sa le zic asa) pe care sa le face publicestraight face

| Maria46854213 a răspuns:

Până ieri am crezut în prietenii adevărați.Pentru că ieri prietena mea cea mai bună m-a dezamăgit cum nu credeam că o va face vrodata.crying

| Lenush a răspuns:

Sincer nu prea cred
e greu sa ai un prieten adevarat in care sa ai incredere totala si de asemenea e greu sa fi un prieten adevarat pentru cineva, trebuie sa vrei cu adevarat si sa te straduiesti mult...
am o singura prietena care se apropie dar mai are si ea lipsuri
cred ca un prieten adevarat pentru mine ar insemna sa fie aproape ca mine pentru a reusi sa ma cunoasca atat de bine.
asta e parerea mea
fiecare poate sa creada ce vrea
sunt curioasa sa vad si alte raspunsuri
paaaaa
o zi buna...
Lenu

| Corina1325 a răspuns:

Eu cred in prieteni adevarati. Cred ca exista... putini, dar sunt. Eu am o prietena adevarata, dar de multe ori ma mai ciondanescc ea... poate asa trebuie, nu? Si prieteni adevarati, parerea mea e ca nu poti avea prea multi. Tu ai?

| nuamnuvreau a răspuns:

Stii, am mai raspuns la o intrebare de genul asta ca eu cred pentru ca am prieteni adevarati. Ei uite ca se poate sa ma si insel.Eu cred in prieteni adevarati, cred chiar si in prietenii mei dar se pare ca ei nu mai cred in mine nici macar cat negru sub unghie...Partea haioasa e ca mereu eram optimista si ziceam ca poti avea prieteni in care sa crezi pana la capat. Michelle, prietenii adevarati ii gasesti in Rai. Poti sa iubesti si ca pe o sora/un frate pe cineva, dar nu poti sa te asiguri ca este reciproc.

| cristina9716 a răspuns:

Am prieteni, dar nu adevăraţi. Şi nu, nu cred. Şi nici tu nu ar trebui. Mai devreme sau mai târziu vei descoperi cum sunt cu adevărat.winking Fundă?

Baftă.

| SellyDemmzy a răspuns:

Eu nu stiu...nu cred
Am avut o prietena(cica buna)si i-am dat parola la fostul id si ea a dat-o pe net tuturor si mi-au schimbat-o
Asa ca nu cred pls fundita

| D33a98 a răspuns:

Da chiar cred in prietenii adevarati. Am o prietena foarte buna, pe nume Denisa.

Suntem P. P. T. L. B. S. L. G.

fundita?

| ♫♫yukkipawz♫♫ a răspuns:

Pai am avut multe prietene apropiate dar miau intors spatele; am o prietena adv! nu ne-am certat niciodata si ne intelegem ff bine da e greu sa gasesti prieteni adv...sad

| UninspiredName a răspuns:

Am o prietena f buna cu care discut orice, oricand, oricum si e fericita pentru mine cand mi se intampla ceva frumos in viata.si eu fac la fel pentru ea si ne intelegem bine, cu exceptia micilor certuri pe care le avem cateodata da se spune ca daca te certi cu prietena, nu des, inseamna ca e bine. ne cunoastem de 7 ani si m-am chinuit mult sa ma considere o persoana apropiata pentru ca multe persoane sunt impotriva. dar m-am descurcat si a meritat.tongue :-H

| Larisaa88 a răspuns:

Da, cred! Nu stiu daca am "prieteni adevarati", dar am o cea mai buna prietena, adevarata cred eu! Totusi consider ca este relativa chestia aceasta. Intr-o prietenie intre fete, chiar si adevarata fiind, poate sa intervina invidia fara ca cele doua (sau mai multe) sa realizeze din timp. Intr-o prietenie intre baieti la fel. Desi, teoretic, ar insemna ca nu a fost o prietenie adevarata. Ei bine, eu cred ca e foarte posibil sa fi fost in ciuda acestor sentimente ce au prins radacini pe parcurs. Ar mai fi si cazul unei prietenii adevarate intre o fata si un baiat, unde, dupa un timp, se poate ca cei doi sa aiba si altfel de sentimente (de iubire).

Vreau sa cred ca exista prieteni adevarati fiindca daca nu as crede as pierde unul din putinele (putine pentru ca asa vrem, asa sunt oamenii: vesnic nemultumiti) lucruri frumoase pe care ni le ofera intr-un fel sau altul viata! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Camylove struckXx

| Ema_4103 a răspuns:

Degeaba cred daca nu exista... dar deh speranta moare ultima! Cum dragoste "adevarata" nu exista la fel e si cu prietenia.
Pot spune ca prieteni apropiati exista dar adevarati nu.De fapt ce intelegi tu prin prieteni adevarati? persoane care iti sunt alaturi si la bine si la rau, persoane care te iubesc neconditionat, persoane care si-ar da viata pentru tine etc?!

| ioana_1029 a răspuns:

Da, cred in prieteniile adevarate, insa acesti prieteni sunt din pacate foarte rari. Foarte interesant mi s-a parut citatul

"Your friend is the man who knows all about you, and still likes you." - Elbert Hubard

Cat despre a doua intrebare, pot sa spun ca am un prieten adevarat, nu stim chiar totul unul despre celalalt dar pe aproapehappy. Ne stim de 4 ani si sper sa fie in continuare o prietenie la fel de frumoasa ca pana acum.