| Fitze_4728 a întrebat:

Credeti ca aveti prieteni adevarati? Daca da, care sunt motivele? Daca nu, ce va facut sa credeti ca nu aveti prieteni adevarati, sau ca nu toti va sunt adevarati? Pa, pa!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| heartslow a răspuns:

Hmmm, nu prea cred ca am un prieten /a adevarat/a pentru ca, un prieten adevarat, dupa cum spune si proverbul, trebuie sa fie alaturi de tine si la bine si la greu.
Si sa te ajute cand ai ceea mai mare nevoie de el/ea si sa nu astepte absolut nimic in schimb (poate doar un "multumesc" ).
Dar sunt rare cazurile unde se gasesc acesti prieteni, pentru ca majoritatea oamenilor sunt pe interes, si spun tot timpul in mintea lor " Da mie ce-mi iese ", daca ei nu obtin nimic de pe urma ajutorului tau nu te ajuta.
Si acum nici tu sa zici ca nu ar putea sa faca asta pentru ca ii cunosti de ff mult timp, pentru ca un om se poate schimba in cateva secunde, pentru ceea ce a facut in cativa ani.
Ceao, funda?happy

| Dean1996 a răspuns:

Da,cred ca am prieteni adevarati,pentru ca la randul meu si eu le sunt prieten adevarat cand au nevoie, asta e singura modalitate de-a avea prieteni adevarati, sa fi unul.

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Da, am prieteni adevarati. Una mai exact. de ce?

-Pt ca o cunosc din copilarie( suntem prietene de vreo 7-8 ani );
-Pt ca in tot acest timp nu ne-am certat NICIODATA;
-Pt ca a fost mereu alaturi de mine cand am avut devoie de ea;
-Pt ca si eu am facut acelasi lucru pentru ea;
-Pt ca nu ne-am certat niciodata de la baieti ( gen. vai ce frum e ala al meu va fi - ba nu al meu etc );
-Pt ca nu ne-a fost ciuda una pe alta ( de ex eu am fost putin mai grasa in copilarie dar nu mi-a fost ciuda pe prietena mea pentru ca ea era slaba...pur si simplu nu simteam sentimentu ala de ciuda. Ma gandeam ca oricum eu am ambitie si voi slabi. Si am reusit. );
-Pt ca ne bucuram una pentru cealalta ( cand am luat examenele etc. );
-Pt ca ne sfatuiam cum credeam noi mai bine( de ex eu a trebuit sa plec intr-o tara straina, iar ea n-a fost egoista si nu mi-a spus "ramai in Romania cu mine" pentru ca stia ca acolo voi avea un viitor mai bun si acum vrea si ea sa se mute aici( eu trecut cativa ani, nu multi) );
-Pt ca nu ne barfeam orice ar fi si chiar daca cei ce ma barfeau de ex aveau dreptate, prietena mea nu scotea nici un cuvat pro sau contra( am verificat ) si la fel faceam si eu;
-Pt ca dovezi mai mari cum ca tinem una la alta nu cred ca mai sunt posibilewinking

Unii oameni(multi) cred ca nu exista prietenie adevarata doar pentru ca ei nu au avut parte de una oh go on e adevarat sunt foarte rare.dar EXISTA! Daca a-ti lasa invidia si ura la o parte a-ti putea deveni si voi "un prieten bun si de incredere"... Si nu prietenului de langa noi trebuie sa ii aratam ca suntem mai buni ca el ci "dusmanilor". doi prieteni sau doua prietene bune trebuie sa arate ca sunt egale si ca au multe in comun si doar asa nu v-or aparea certuri si nu v-a aparea nici invidia intre ei/ele.

Baftawinking

| AndddRu a răspuns:

Am prieteni adevaratiii, dar am si prieteni falsi caree stau cu mine doar pentru. popuularitate.Ce ma face sa cred ca unii sunt adevaratsi'?! Pai.hmmthinking,au fost acolo cand am avut mai mare nevoie dee ei, nu ma lasa la grew, Imi sunt mereu aproape si imi dau unele dintre cele mai bune sfaturi.Si'ar da si viata pentru. mine.S'au bagat in belele ca sa ma scape, Imi iau apararea la orice fleac...Care sunt motivele care cred ca nu toti sunt adevarati.Pentru ca'i vad dupa fata ca sunt falsii.Pentru ca mi'ar da sfaturi proaste doar pentru a fii penifiila pentru ca mi'au fost aproape doar la bine.Sunt mii si mii de motive din care se dovedeste acest fapt. Fundablushing>?

| NIGhTmArE187 a răspuns:

Da,cred ca am, dar foarte putini.restu sunt amici ca sa zic asa.cu aia doar ies afara cand n-am ce face dar numai atat.prietenii adevarati mau vizitat cand eram cu picioru in ghips, prietenii adevarati ma suna sa vada ce fac si ma cheama afara, prietenii adevarati ma ajuta cand am nevoie.fiecare om are prieteni, dar cei mai multi sunt falsi.stiu bine cine are intentii bune si cine nu,fiindca am ajuns sa ii cunosc f bine si stiu de cine sunt inconjurat, de aia nici nu le zic tuturor secretele mele si nu ii invit in casa mea, decat pe aia care sunt cu adevarat de incredere.nu ai cum sa nu ai macar un,, prieten" care cu o mana sa iti dea si cand nu esti atent sa iti ia cu cealalta cand te astepti mai putin, de aceea e bine sa fii precauta.in ziua de azi foarte putini oameni mai pot fi numiti prieteni.cei mai multi sunt de aparenta, cu un scop ascuns(cum ar fi profitul) si cand gasesc ce cauta iti dau cu flit si gata.

| Șâret a răspuns:

N-am.Pentru că toți au "fite" și ascultă Guță.Te regăsești?

| remus a răspuns:

Vai de omul care crede in om!

| emma21 a răspuns:

Ei bine am prieteni cred, din ambele tabere
adica nu stiu pentru altii dar eu nu am trecut prin situatii critice ca sa-mi dau seama de prieteni cu adevarati devotati asa ca tin intr-o prieteni cel mai mult la sinceritate
Sunt deparere ca un prieten adevarat spune ceea ce crede chiar daca nu-i placut si cei care te lauda incontinuum nu merita efortu

| Fitze_4728 explică:

@Șiret Daca tu crezi ca ma regasesc, te inseli amarnic!tongue