| dragutzyka29 a întrebat:

Cum recunosc semivocalele dintr-un diftong?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Sunt intotdeauna vocale a, a^ a^ i^(ultimele trei cu semnele diacritice de rigoare).In celelalte cazuri depinde de acuitatea auzului mai antrenat sau mai putin antrenat.Un alt criteriu este legat de accent:vocala este cea care poarta accentul.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Dragutzica a ridicat o mare problema.Nu trebuie certata.Manualele nu cuprind criterii de diferentiere intre vocale si semivocale. Poate ca raspunsurile noastre izvorate din practica o vor lumina.

| DrunkenRat a răspuns:

Deci, semivocala e covala care se aude mai putin dintr-un diftong. Cea-pa, accentul cade pe a, e este semivocala sau ploa-ia - iarasi accentul cade pe a, iar acel "o" de aude mai putin.

| AlexutuDeiu a răspuns:

Foarte usor : Semi-vocalele sunt e,i, o, u
de exemplu in cea-pa = e este semivocala
Ca sa reti mai usor gandesti asa : a este mereu vocala

| bibbiii a răspuns:

Semivocalele sunt e,i, o, u
Iti dai seama daca e semivocala daca suna mai incet ca celelalt vocale din acea silaba.
Tine minte: A-NU E NICIODATA SEMIVOCALA

| mirceaqqq a răspuns:

Deschide cartea de romona la diftong si gasesti raspunsul! chiar nu vrei sa inveti ce-ti preda profu, profa de romana?

| Judoka a răspuns:

Buna,semivocala este acea vocala care se aude altfel, adica care nu se aude corect : cum ar fi i din cuvantul iepure intelegi?

| Andreea04 a răspuns:

1Diftongul este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală pronunţate în cadrul aceleiaşi silabe. Diftongii pot fi:ascendenti(semivocala+vocala):iarba,oaie, iute;
descendenti(vocala+semivocala):autoboz, august; sper sa te ajute:*