| xForSpeedx a întrebat:

Cine imi spune care sunt SEMIVOCALELE?

Răspuns Câştigător
| alextzu_8917 a răspuns:

Semivocalele sunt:
e, i, o, u;

7 răspunsuri:
| PyScHoTeLRoOz a răspuns:

V,b,c,d,,o,p etc

| Kikoo a răspuns:

Semivocalele sunt e; i; o; u, dar nu intotdeauna.

De exemplu :
Cuvantul ''iepure'' :ie-pu-re
Aici litera ''e'' este vocala, restul sunt semivocalewinking

| Kikoo a răspuns:

V; b; c; d etc sunt CONSOANE.
A si cele cu caciulita sunt intotdeauna vocale.
E; i; o; u sunt semivocale, dar cateodata sunt vocale ( doar atunci cand litera ''a'' si familia sa nu sunt prin preajma ) doar unele din ele.

| sweet2kitty1049 a răspuns:

Semivocalele sunt grupurile de sunete dintr-o silaba care se afla pe langa o vocala. ca sa le recunosti trebuie sa stii ca a; ă; â (î) sunt intotdeauna vocale si celelalte sunete care fac parte din grupul de vocale a; e; i; o; u; ă; î; â si se afla pe langa (adica in aceeasi silaba) cele 4 sunete de mai sus sunt semivocale. deci e,i,o,u pot fi atat vocale cat si semivocale. de exemplu "lea-fa" - a este vocala si e este semivocala. P.S. daca nu prea auzi bine ce sunet se unde mai lung atunci retine ca a,ă, î, â sunt mereu vocale si astfel nu-ti va fi greu. bafta!

| larissa2000 a răspuns:

E,i,o,u

| anonimabubulina a răspuns:

Semivocalele:a,e,i,o,u,ă,â.Funda?

| Ce a răspuns:

Semivocale sunt,e,i,o,u. acestea sunt si vocale,dar cand in aceeasi silaba sunt o vocala (de ex:a) si litera e, aceasta(e) este semivocala, deoarece in aceeasi silaba nu exista 2 vocale. Funda?puppy dog eyes