| Green a întrebat:

Buna!
De 3 zile am 2 carasi aurii, cred ca sunt pui pentru ca nu depasesc 4 cm. in prima zi totul bine si frumos, jucausi era totul ok.
A 2-a zi, le-am pus cam multa mancare dimineata si unul din ei a mancat cam mult big grin. Si era asa, intr-o stare de somnolenta. Posibil ca era apa si toxica din cauza mancarii. Am schimbat apa, Si si-a revenit.
De atunci le pun foarte putina mancare, dar acela este tot asa, molesit. adica el inoata dar sta mai mult pe la fund.
Celalalt e foarte jucaus, e ok la el.
Dar ma ingrijoreaza celalalt. Ieri statea asa pe o parte in apa. Dar azi mai inoata putin, si nici nu prea mananca pentru ca nu se ridica la suprafata sa manace. Ii tin momentan intr-un acvariu de vreo 10-15 l pentru ca nu am avut timp sa le cumpar filtru, acvariu mare, pompa pentru apa si restul.
Oare ce are acel caras? Credeti ca e pe moarte?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Eu cred ca a facut indigestie de la prea multa mancare. big grin
Eu cred ca isi va reveni dupa 2-3 zile de post, dar cel mai bine ar fi sa intrebi pe cineva care se ocupa de acvaristica.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apropo de volumul de apa, este in functie de marimea pestilor. Avand in vedere ca sunt mici deocamdata, nu au nevoie de un acvariu mai mare.

| katala a răspuns:

Volumul de apa necesar unui caras este de minim 20 litri; pentru unul. asa ca tie iti trebuie un acvariu de minim 40 litri ca sa le mearga bine. Ia masuri!

| PastilutsaCuEfecteLacrimogene a răspuns:

Paote e mic si are nevoie de caldura apei encesre care si face cu acel incalzitor si de pompa pentru aer(nu uita cand le dai de mancare dale putina si vezi daca o mananca daca da le mai dai si sa schimbi apa o data la o saptamana pentru ca altfel vor mmuri

| bubu1224 a răspuns:

Da. din pacate cred ca e pe moarte.acesti pesti nu o duc atat de bine intr-un acvariu.

| Green explică:

Zenithf ai dreptatebig grin
si-a revenit si e foarte vioi happy big grinbig grinbig grin

| andreyd a răspuns:

Nu e pe moarte asa face rasa lor in anumite zile si mie mis-a intamplat era pe o parte l-am atins cu degetul si s-a ridicat!