| scully a întrebat:

Deci, cu ce sa incep...peste ceva timp mama se va recasatori si ne vom muta in arad. (stau in celalalt capat al tarii, braila) si mi se pare foarte greu sa las totul: scoala, oras, etc si sa ma mut printre straini. Si mai ales ca eu imi doresc foarte mult sa merg la un anumit liceu din braila si ar insemna sa-mi stric toate planurile. Am vorbit cu mama despre asta si a incercat sa ma consoleze, ca 'si acolo sunt scoli' numai ca pe mine asta nu ma incalzeste cu nimic. De ceva vreme ma simt foarte deprimata, cand sunt cu prietenii si radem, facem glume, etc imi amintesc dintr-o data ca o sa plec peste vreun an- un an jumate si ma posomorasc... Ma gandesc numai la asta si mi se pune imediat un nod in gat. Asa ca vreau sa stiu daca mai e cineva pe-aici care s-a mutat dintr-un oras in altul si daca i-a fost la fel de greu. Si daca da, ce a fost mai greu? Multumesc anticipat, vreau sa stiu daca sunt singura care se simte asa, sa-mi iau o piatra de pe suflet. big grin

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Eu, eu m-am mutat de mai multe ori. Din Bucuresti in Brasov si, de vreun an, din Brasov(am stat cam 7 ani in care mi-am facut o multime de prieteni si m-am atasat de o multime de locuri) in Rotterdam. Oras nou, tara noua, prieteni noi, scoala noua. Dar am gasit la scoala persoane foarte speciale care mi-au devenit prieteni foarte buni. Si eu imi doream sa merg la un anumit liceu in Brasov... dar mi-a cam zburat visul departe rau de tot. Dar te acomodezi, crede-ma. O sa gasesti persoane superbe oriunde mergi si gandeste-te ca doar te muti, nu mori. Poti sa mai vorbesti cu vechii tai prieteni si poate ca in viitor, dupa 18 ani sa va revedeti.

2 răspunsuri:
| sNukki a răspuns:

O solutie ca sa te adaptezi mai usor... ar fi sa mergi in arad din cand in cand si sa stai cate putin... sa te obisnuit cel putin cu orasul

| Schweitzer a răspuns:

Stai linistita. E greu la inceput pana incepi sa cunosti si sa iti faci prieteni. Dupa aceea toate intra in normal. Si in plus Aradul nu este chiar asa de urat. O sa gasesti modalitati de distractie si o sa te obisnuiesti. Toate cele bune!