| seby1998 a întrebat:

Buna eu sunt in clasa 8 si nu stiu la ce profil sa merg mate-info sau filologie. ce pot sa devin daca merg la mate info dar la filo dau funda raspunsului castigator

6 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Eu pot sa iti spun din proprie experienta- si este recenta, nu ca altii; am terminat mate-info si inca mate info intensiv. Privesc in urma si ma mir cat de usor a putut sa fie, si am fost aproape sa ii dau cu piciorul unei sanse atat de mari. In primul rand de la mate- info te poti duce la aproape orice vrei dupa aceea, pentru ca se fac de toate. Asta o spun si profesorii de la liceu. Pentru ca stiintele exacte si in special matematica iti dezvolta gandirea in primul rand. Nu merge pe ideea ma duc unde e usor ca acolo e viata, acolo e de mine. Intotdeauna ca sa realizezi ceva, trebuie sa depui efort. In principiu, daca ai facut mate-info in 5-8 mergi tot pe mate info, nu te lasa mai jos. Vorbeam mai sus de propria experienta: clasa mea cu care am fost in 5-8, ne-am imprastiat pe la toate profilele la liceu. Pot sa spun cu certitudine, ca cei care s-au dus la mate-info, au intrat la facultati foarte bune- medicina, tot ce tine de politehnica, ingineria constructiilor, drept, samd. Cei de la chimie biologie- majoritatea la medicina, si medicina veterinara- si n-au intrat toti, desi au facut biologie la greu. Cei de la filo, pe la drept si limbi straine- insa nu e mare lucru de capul lor. Acum, zi tu, care crezi ca au nimerit mai bine, dupa parerea ta?
Ti-am zis, nu te ghida dupa ideea- ma duc unde e mai usor, ca acolo e de mine, aia e mentalitatea puturosului. La mate-info ai mult mai multe sanse- dupa ce termini, ai de ales intre multe domenii, din cauza ca ai o baza foarte solida. Iti doresc numai bine si, sper sa faci alegerea corecta, numai tu poti sa decizi, noi putem doar sa te influentam intr-un fel sau in altul!

| Kyou a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti pentru ca daca oscilezi intre acestea doua optiuni care sunt total diferite e clar ca nu esti sigur pe ceea ce vrei. Nu e obligatoriu sa mergi pe o anumita specializare la liceu ca sa devii ceva anume. Importanta este facultatea iar liceul mai mult te ajuta la acea specializare daca intelegi ce vreau sa zic.

p.s. Teoretic profilele sunt real, uman si vocational iar filo, mate-info, bio-chimie etc sunt specializari.

| J0keR1797 a răspuns:

In ziua de astazi daca termini liceu la mate-info nu ajungi nimic decat IT-ist si este si foarte greu sa termini liceul de mate-info. Recomand Filologie poti face mult mai multe. Ex: dupa ce termini liceul de Filologie poti sa dai la Drept (Avocat) si la mai multe chestii si este si mai usor la filologie ca nu dai BAC la matematica

| yo0krysty99 a răspuns:

Daca iesi pe mate-info si termini si tu o facultate te poti angaja aproape oriunde necesita un programator, designer web, inginer de soft, management etc., si la filologie iesi profesor, traducator. Acum cum preferi tu, dupa mine eu m-as orienta undeva la mate-info.

| Onica7 a răspuns:

Mai sa itit dau un sfat la amte-info dupa cante am inteles e foarte greu dar la filologie e mai usor, cu mate info nu stiu ce poti sa ajungi dar acum depinde de calitatile tale

| paul9639 a răspuns:

Depinde de tine unde vrei sa te duci.TREbuie sa te duci acolo unde crezi ca vei reusi, si poti reusi de la orice profil.