| scene a întrebat:

ieri profesoara de relegie a spus din greseala despre"chenoza"imi puteti spune ce este? eu am intrebat-o... dar nu a vru sa-mi spuna straight face

Răspuns Câştigător
| ZwNsv a răspuns:

Consecință a unirii ipostatice, constînd în lipsirea sau „golirea" lui Iisus Hristos de slava avută înainte de întrupare și asumarea firii omenești sau coborîrea lui la starea de om, ferit însă de păcat; reversul c. este îndumnezeirea firii omenești din Iisus Hristos.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Consecință a unirii ipostatice, constînd în lipsirea sau „golirea" lui Iisus Hristos de slava avută înainte de întrupare și asumarea firii omenești sau coborîrea lui la starea de om, ferit însă de păcat.

| alexutza1183 a răspuns:

Consecință a unirii ipostatice, constînd în lipsirea sau „golirea" lui Iisus Hristos de slava avută înainte de întrupare și asumarea firii omenești sau coborîrea lui la starea de om, ferit însă de păcat;

| alexutza1183 a răspuns:

Am gasit intr-o chestie numita DEX...nu am dat copy paste, poate ar fi mai usor sa il consulti si tu in loc sa intrebi pe TPU.Succes

| 123erty1 a răspuns:

CHENÓZĂ sau KENÓZĂ ({s} gr. kenosis „golire") s. f. (REL.) Consecință a unirii ipostatice, constînd în lipsirea sau „golirea" lui Iisus Hristos de slava avută înainte de întrupare și asumarea firii omenești sau coborîrea lui la starea de om, ferit însă de păcat; reversul c. este îndumnezeirea firii omenești din Iisus Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haoleu toti au dat copy - paste laughing cui ii mai dai frunza acum?laughing)

| DjMud a răspuns:

Salut! Uite ce inseamna :consecință a unirii ipostatice, constand în lipsirea sau „golirea" lui Iisus Hristos de slava avută înainte de întrupare și asumarea firii omenești sau coborarea lui la starea de om, ferit însă de păcat.

| scene explică:

Tnks!

| scene explică:

Am vazut ce au facut de aia am dat la primul ...in fine ...cred ca si cel care mi-a dat primul raspuns o fi gasit pe goolge

| anonim_4396 a răspuns (pentru scene):

Iti dai seama, eu am intrat doar sa ma documentez :d

| scene explică:

Aha...e bine de stiut