| An3n1m a întrebat:

imi plac foarte mult porumbeii si as vrea sa imi cumpar si eu o pereche! dar nu stiu nimic despre porumbei! daca vreti ca rog frumos sa ma ajutati lasati-mi un raspuns! tot ce ar trebui sa stiu sa imi spuneti va rog frumos! funda!winking

5 răspunsuri:
| thewomaninwhite a răspuns:

De ce nu-ti iei o pereche de papagali/ perusi ca din cate stiu eu porumbeii necesita foarte mult spatiu (in cusca) si au nevoie de multa mancare dar uite aicihttp://www.animalutul.ro/......eilor/542/
http://kingbucharest.wordpress.com/intretinerea-si-ingrijirea-porumbeilor/
http://www.gyosport.ro/......oiajori-58

| An3n1m explică (pentru thewomaninwhite):

Ma rezum tot la porumbei!

| leonardrd a răspuns:

Iti spun eu ce stiutongueorumbelul (Columba livia) este o pasăre din familia Columbidae. Este pasărea cea mai larg răspândită în Europa. Porumbelul de casă (Columba livia f. domestica) este forma domesticită a acestei specii, formă întâlnită în apropierea așezărilor umane, la sat și în oraș. Există 15 subspecii.Corpul porumbelului are formă de fus, aerodinamică. Pe corp are pene, fulgi și puf produse de piele. Penele au rădăcina înfiptă in piele. Fulgii sunt mai scurți, au axa mai flexibilă și acoperă tot corpul.
Capul este mic, rotund, mobil și are în partea anterioară ciocul format din maxilare alungite, fără dinți și acoperite cu materie cornoasă.
Este o pasăre bună zburătoare. Zborul este înlesnit de oasele porumbelului, subțiri și pline cu aer. Ele se numesc oase pneumatice.
Se hrănește cu semințe, pe care le apucă cu ciocul și le înghite. Respiră prin plămâni, care sunt în legătură cu 9 saci aerieni de la care pornesc ramificații care ajung la oase.
Trăiesc în perechi. Ei construiesc cuibul in care femelele depun ouă. Acestea sunt clocite de amândoi, pe rând. Din ouă ies puii golași, neputincioși, cu ochii închiși, care nu pot zbura. Sunt hrăniți cu un lichid alb, secretat de gușa porumbiței, până când se pot hrăni singuri cu grăunțe.
Există diferite rase de porumbei : Voiajor, Cavaler, Coadă de Păun etc. Porumbeii domestici își au originea în porumbeii sălbatici.imbolizează pacea interioară, armonia și împăcarea. El poate fi interpretat ca expresie a Sfântului Duh.

| An3n1m explică:

Multumesc foarte mult tuturor! dupa ce am aflat ce mananca si cum sa le dau apa si de toate acum m-ar interesa cum sa le fac un cotet in asa fel incat sa ii feresc de toate bolilee sau ce pot ei sa ia! cine stie si vrea sa imi spuna si mie!