| codrincodrin a întrebat:

Funda! As vrea sa stiu cum se determina nr de elctroni/neutroni. Ce inseanma nr de electroni de valenta? Daca vreti sa ma ajutati mai mult decat sa dati aici un raspuns lasati adresa de email si vb.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Electronii de valenta, sunt cei aflati pe ultimul strat al fiecarui element.Ar fi trebuit sa va explice in scoala.Cauta o carte veche de chimie, anii 1978-1980.Vei gasi acolo desfasurarea elementelor chimice pe straturi si substraturi.De asemenea, pe vechile tabele periodice ale elementelor(Mendeleev), erau deja trecute:numar atomic, masa atomica precum si desfasurarea elementelor pe straturi si substraturi.Mult noroc.

| codrincodrin explică (pentru anonim_4396):

Imi poti da ID-ul sa imi zici ceva. tot la chimie.sau dai tu add la wblackand12.