| mihaela_7474 a întrebat:

Nu stiu cum sa va zic, mi'e rusine ca sa zic asa. Sunt in cl a 10-a, am 15 ani, iar mama inca ma bate. Acum cate zile m'a batut pentru ca m-am vopsit si nu am intrebat'o. Mi se pare un lucru...mna.eu invat bine, sunt cuminte ca sa zic asa. Ea imi spune tot timpu lucruri jignitoare. Mi'a spus ca ma uraste, sa nu ma mai vada in fata ei, si chiar ma dor unele cuvinte. Imi spune ca sunt curva, ma injura. M'a scos afara din casa. Ea nu se gandeste ca doar pe mine ma are si ca un copil este o binecuvantare, fac greseli pentru ca asta e dar.nu sunt ca altele, nici macar nu am prieten, nu am anturaje suspecte, cred ca dupa pererea mea sunt chiar cuminte si rar mai gasesti asa. Pentru ca in ziua de azi. Are 31 de ani si uneori simt ca nu ma iubeste. Imi ia haine, etc dar pe mine nu conteaza. Apreciez o vorba buna, din suflet mai mult decat toti banii din lume.
Va rog mult ce sa fac? Ca nu mai suport. Este adevarat ce am scris va rog sa ma credeti. Am ajuns sa cred ca am o viata de c***t si nu mai am pentru ce trai.
Va multumesc:*:*
Va dau si funda.

Răspuns Câştigător
| Th3eo a răspuns:

Intr'adevar este grav ceea ce se petrece la tine acasa dar nu trebuie sa pui la suflet ceea ce mama ta iti spune. nu cred ca o mama isi poate uri propriul copil indiferent de ceea ce face acesta. mai ales ca tu nu faci nimic gresit. incearca sa ii explici ca te doare cand iti vorbeste urat si fa-o sa inteleaga ca ar trebui sa se schimbe. nu mai spune ca nu ai pentru ce trai pentru ca, in viitor o sa iti intemeiezi o familie si o sa fii fericita. intre timp, incearca sa te concentrezi pe scoala si pe lucrurile care iti fac placere. daca mama ta nu intelege ca nu ar mai trebui sa iti vorbeasca urat atunci roaga-l pe tatal tau sau o ruda apropiata(unchi, matusa) sa vorbeasca cu mama ta sa o faca sa inteleaga ca nu ai nicio vina. sper ca te-am ajutat.

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Distractie la 15 ani si vezi ce se intampla. Banuiesc ca tatal tau a parasit-o cu "problema" in brate. Tu invata din lucrurile astea pe care le vezi in lume, vezi la ce duce superficialitatea si nu o lua pe acelasi drum ca si ea. Bine ca macar nu a facut ca toate celelalte, care-si ucid pruncii, pentru asta trebuie sa-i multumesti.
Ce poti sa faci? Cauta in alta parte ceea ce nu gasesti acasa. Citeste 1 Corinteni 13 si cauta acel ceva despre care se vorbeste acolo. Il vei gasi cu siguranta, caci zice ca: "cereti si vi se va da, cautati si veti gasi, bateti si vi se va deschide". (Luca 11:9)
Domnul fie cu tine.

| thealchemist a răspuns:

Daca te-a avut la 16 ani e clar ca trebuie sa fie probleme intre mama si fiica.

| Mus1k a răspuns:

Le dau atentie celorlalti useri si chiar respect pentru intrebarea asta. Poate ca ai fost,, facuta,, dintr un accident. adica la 15 ani, mama ta, ca si orice alte fete fac ce fac, poate tatal tau nu s a protejat atunci, iar cand a aflat ca e gravida a parasit o pe mama ta inloc sa o ajute cat poate. Nu fi suparata cu faza asta. Sa nu spui niciodata ca viata e de *** si ca nu ai pentru ce trai. daca te sinucizi stii bine unde iti ajunge sufletul. respectiv in 1@d/ ( IAD )

Sper sa nu ti se para prostesc acest comentariu pentru ca am doar 12 ani happy. sper ca te am ajutat

| NothingImportant200 a răspuns:

De ce vorbesti asa? Toate lumea s-a nascut pentru a trai, nuh...mdaa si pentru a muri, dar mai incolo! Poate mama ta este nervoasa din cauza serviciului, poate acolo este ceva ce tu nu sti si poate mama ta isi varsa nervii pe tine. Nu fi trista! O sa-si revina, dar ca sa te ierte pentru ca te-ai vopsit, cumparai un buchet de flori! O sa mearga! OKE? Daca ti se pare ca raspunsul meu e de folos, da-mi si mie o fundapuppy dog eyes!
(

| Saturday a răspuns:

Da' mama ta te-a nascut la 16ani?oh go on

| SatanaInIzmene a răspuns:

Esti sigura ca nu esti infiata? ...pentru ca o mama, oricat de rea ar fi, nu vorbeste asa cu propriul copil. Tind sa cred ca ai fost o greseala, nu trebuia sa te nasti, cel putin nu la varsta pe care o avea ea.Ai zis ca are 31, tu 15.Inseamna ca te-a conceput pe la 15 ani.Nu ti se pare suspect? Curva nu cred ca ai fi tu ...intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o problema asemanatoare, numai ca nu sunt batuta in nici un caz, stiu cum e cind simti cind nimeni nu te iubeste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu as numio "mama"! asta e mama sa te injure, sa te faca curva, si chiar sa te scoata dion casa?! da' cum e posibil?! te rog ia atitudine! da nu esti tu presul ei! stiu ca e mama ta dar asta nu e normal sa se intample! daca as fii in locul tau as zice :"cine dracu ma crezi? presul tau? ce ai vrea sa fac? sa ma sinucid? crezi ca mie imi face asa de mare placere ca esti mama mea? dar ce pot face? nu iti este de ajuns ca invat bine si sunt cuminte?" iarta-ma pentru a stiu ca nu este frumos dar nici ce face femeia asta nu e normal!

| 6481 a răspuns:

Bună Mihaela,
Cred că ar trebui să încerci să vorbești cu ea, de la suflet la suflet. Ea probabil consideră că a făcut o greșeală dând naștere unui copil așa devreme, este probabil nemângâiată sufletește și tot ce încearcă este să te ferească de ceea ce ea considără că sunt greșelile tinereții ei. Desigur, niciodată un copil nu ar trebui să fie un motiv de întristare și probabil este dură tocmai pentru că te iubește foarte mult.
Vorbește cu ea, eventual împreună cu bunica sau cineva drag.
Mult succes! :*