| mihaela_7474 a întrebat:

Nu stiu cum sa va zic, mi'e rusine ca sa zic asa. Sunt in cl a 10-a, am 15 ani, iar mama inca ma bate. Acum cate zile m'a batut pentru ca m-am vopsit si nu am intrebat'o. Mi se pare un lucru...mna.eu invat bine, sunt cuminte ca sa zic asa. Ea imi spune tot timpu lucruri jignitoare. Mi'a spus ca ma uraste, sa nu ma mai vada in fata ei, si chiar ma dor unele cuvinte. Imi spune ca sunt curva, ma injura. M'a scos afara din casa. Ea nu se gandeste ca doar pe mine ma are si ca un copil este o binecuvantare, fac greseli pentru ca asta e dar.nu sunt ca alte tinere din ziua de azi, nici macar nu am prieten, nu am anturaje suspecte, cred ca dupa pererea mea sunt chiar cuminte si rar mai gasesti asa. Pentru ca in ziua de azi. Are 31 de ani si uneori simt ca nu ma iubeste. Imi ia haine, etc dar pe mine nu conteaza. Apreciez o vorba buna, din suflet mai mult decat toti banii din lume.
Va rog mult ce sa fac? Ca nu mai suport. Este adevarat ce am scris va rog sa ma credeti. Am ajuns sa cred ca am o viata de c***t si nu mai am pentru ce trai. Vreau sa mor! Nu o mai suport!
Va multumesc:*:*
Va dau si funda.

Răspuns Câştigător
| mary_3061 a răspuns:

Draga mea mihaela si eu am 31 de ani si 2 copiii, un baiat de 10 ani si o fata de 12 ani, eu nu o bat ca deja consider ca ar trebui sa ne intelegem din vorbe, intr-adevar nu ii dau voie sa se macheze, sa stea seara afara etc, dar intelege ca inca nu a ajuns la varsta care trebuie sa faca unele lucruri care chiar nu sunt necesare.Si ea vroia sa se epileze pe picioare si chiar ne-am certat un pic dar a inteles intr-un final, dar nu stiu cat o fii intelegerea asta ca deja e varsta {12 -15 } care fetele deja isi schimba modul de viata, gandirea, simturile si mentalitatea.Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa stai de vorba cu mama ta si sa ii explici situatia si ca nu mai esti la varsta care se colaboreaza cu bataia si oricum nu face decat rau. daca mai ai intrebari astept cu mare placere te pup si ai grija de tine viata merita traita.Bafta

11 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

E o situtie delicata. Vorbeste cu cineva din familie s-o mai calmeze putin si sa-i explice cum s tau lucrurile. Dar totusi... tu esti in clasa a 10-a si ai numa 15 ani?thinking

| YourDailyApple a răspuns:

Mama ta se gandeste numai la persoana ei si ceea ce are ea impresia ca e bine pentru tine, greseala pe care majoritatea parintilor o fac. Apoi se mai mira de ce copiii isi gasesc intelegerea de care nu au parte acasa, altundeva. Eu nu mi-as putea jignii niciodata copilul in halul acesta. O solutie ar fi sa vorbesti cu ea desi nu prea va da roade acest lucru, daca nu atunci asteapta pana implinesti 18 ani, gaseste-ti un job si muta-te de acolo cat mai repede posibil. Sa nu faci greseala sa stai o viata intreaga langa mama ta suportandu-i crizele.

| snowflake a răspuns:

Ti se pare normal sa te vopsesti la 15 ani?
apoi la 16-17 ti se va parea normal sa faci sex!winking

esti inca la o varsta la care ar fi normal sa iti consulti parintii in anumite chestiuniwinking

| CarmenR a răspuns:

De ce nu incerci sa o abordezi? Vorbeste cu ea din inima, poate te aude si te si asculta.

| IoanaTempah a răspuns:

Mama ta ar trebui sa te inteleaga, nu sa apeleze la metode de astea precum "bataia ". Cu bataia nu rezolva nimic. Viata merita traita din plin si unii parinti chiar nu inteleg acest lucru. Adolescentii din ziua de astazi trebuie sustinuti, pentru ca ei nu mai sunt la fel ca cei de pe gremea lu' Ceausescu. te :*, daca vrei sa vb cu cineva lasa-mi un mesaj cu id-ul tauhappy bye bye:*

| chrissi a răspuns:

Vreau sa-ti spun ce inclin sa cred despre asta: mama ta te iubeste mult, dar chiar si asa, probabil ca nu a planificat venirea ta pe lume. Te-a facut la 16 ani, nu? Nu cred ca si-a dorit sa aiba un copil de la acea varsta si nu stiu daca ti-a vorbit sau nu despre asta ori daca ti-ai dat singura seama, dar cred ca inca regreta acea greseala. Crede-ma, i-a fost greu sa se descurce, i-a fost greu sa accepte ceea ce a facut. Asa ca se teme sa nu faci aceeasi greseala. Poate i se pare ca semeni mult cu ea(atunci cand era de varsta ta) si de aceea se gandeste ca poti avea si tu de suferit. Poate pe ea nu a avertizat-o nimeni, poate vrea sa te protejeze, dar nu stie cum sa o faca. Prin faptul ca te bate si te jigneste ea incearca sa te determine sa nu faci ceea ce a facut si ea. Nu spun ca procedeaza corect, dar esentialul e ca nu o face din ura, ci dimpotriva, vrea sa impiedice ca istoria sa se repete. Cat despre vopsit, si eu sunt tot in clasa a 10-a, dar si mie mi se pare prea devreme. Exista anumite lucruri pe care daca le faci prea devreme ca varsta, ii vor face pe oameni sa te judece prost. E o problema de ordin moral pe care s-ar putea sa nu o iei in calcul.
Ce sa-ti mai spun, cauta s-o asculti pe mama ta si s-o intelegi si tu pe ea. E gresit sa te astepti ca numai ea sa depuna efort pentru imbunatatirea relatiei dintre voi. Trebuie sa incercati amandoua, in egala masura. Arata-i ca esti alaturi de ea si da-i motive sa creada ca nu vei repeta greseala ei. Remember, tot ce face e ca sa te protejezewinking Multa bafta!

| evelynne a răspuns:

Nu mi se pare normal sa te bata la varsta asta... tu ai zis ca mama are doar 31 de ani... ceea ce inseamna ca pe la vreo 16 ani te'a facut.Parerea mea e ca nu ar vrea sa gresesti si tu cum a gresit si ea.Chiar daca iti zice ca te uraste nu cred ca este adv(desii doare lucru' asta). Incearca sa te ntelegi cu ea, daca nu s poate muta'te in alta partewinking

| YoNuT_4886 a răspuns:

Uite Mihaela.in viata trebuie sa faci cum poti nu cum vrei. Nu esti singura care are probleme de genul asta.sunt ferm convins ca si alte persoane sunt la fel. Ce sa zic eu am o varsta de 21 de ani insa nu am avut probleme de genul asta. Cel mai bine ar fi sa ti o discutie cu mama ta.ca de la mama la fiica. Trebuie sa ii areti ca intre voi ar fi bine sa existe o prietenie.in ptimul rand mama. apoi prietena.Aratai ca esti demna de ceea ce faci si sti bine ce iti doresti sa faci. Succes si ai grija pe viitor.Deschide-i ochii la mama ta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna raspuns,@crissi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele care tile spune ea spune-le si tu adica raspundei cu aceas moneda

| freeangel a răspuns:

Ar trebui sa vb cu ea sa o intrebi... de ce se comporta asa cu tine si sa fii tare sa nu faci vreo prostie...si fa-ti prieteni cu care sa mai vb sa te consolezi. iti doresc succes astept mesaj de la tine :*