| ISaidHelloToMe a întrebat:

Buna!
Stiu ca este o intrebare stupida, dar as vrea sa va aud parerea.
Care a fost primul: oul sau gaina?
Tineti cont de faptul ca daca alegeti ou din ce a esti el si daca alegeti gaina cam tot acelasi lucru.
Scz, dar imi pun intrebarea si vreau sa vad si care este parearea latora, nu doar a sorami laughing.
Nu va batetzi joc!

10 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Eu zic ca cine stie ce specie de dinozaur a facut oul, din care a iesit un mutant(gaina)

| BoomBoomToxic a răspuns:

Gaina era pe pamant cand am aparut noi(oamenii). asa ca nu se stie

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

Până la urmă de nu era ou, era găina.
Numai bine!

| xt9000 a răspuns:

cand dumnezeu a creat lumea a creat animalele anaintea omului.deci el a creat primele pasari care erau vi si mai tarziu au facut oua si au iesit altele.deci primul nu au fost nici ou nici gaina ci o pasare care in mileni de evolutie a devenit prima gaina care seamana cu ale nastre, si prima gaina care seamana cu ale noastre a iesit din ou.deci primul a fost oua care a iesit dintr-o pasare care nu seamana cu gaina. sper ca team lamurit.nu sunt sigur da asa este logic

| Pământul a răspuns:

Oul. A iesit dintr'un animal subtil diferit decat gaina, genotipic si fenotipic.

| paulpaul25 a răspuns:

Chiar daca ii contrazic pe unii eu imi sustin parereatonguerima a fost gaina! Sa ne gandim logic:Gainile nu prea pot zbura
deci ouale trebuie facute undeva jos
iar cand Dumnezeu a creat lumea eu imi imaginez ca dupa ce a creeat animalele era un haos total pana si-au gasit locul fiecare:leul in africa,foca in antartica,testoasa in atlantic, rechinul in ocean, pastravul la munte ...etc
iar in aceea agitatie un ou nu putea rezista deoarece cu totii stim cat de fragil este un ou! Eu cred ca prima a fost gaina asa cum Dumnezeu a creat si celelalte animale.
O alta dovada ar fi atunci cand Dumnezeu a creeat omul ca sa poata sa se formeze lumea.Deoarece a creeat o femeie si un barbat, Adam si Eva.Mie mi se pare logic. Poate uni or sa ma contrazica dar aceasta este parerea mea si am si argumente deci, repet prima data a fost Gaina! Mult noroc si sanatate!

| capsunica13 a răspuns:

Pai daca e oul: oul cine il face gaine. daca e gaina: dar gaina nu e din ou? nu stiu. totusi ofunditsa te rog?kiss

| catalin94 a răspuns:

Daca stai sa te iei dupa religie, Dumnezeu a creat gaina... daca te iei dupa stiinta... poate o fi fost o mutatie genetica sau o imperechere intre 2 pasari care au disparut.

| sim0nik89 a răspuns:

Daca stam sa ne luam dupa religie. Dumnezeu a facut gaina... care a facut la randul ei un ou.happy

| Nebunadeciocolatah a răspuns:

Prima a fost gaina pentru. ca a creaato dumnezu si pe urma oulwinking care a fost rasp soratii? si vreau fundishaaa tongue