| dina98 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si as vrea o lista de carti pe care le-as putea citi. Numai nu ceva gen Amurg etc. Vreau ceva interesant, spre exemplu am citit deja Singur pe lume, Frunze de dor, Neamul Soimarestilor s.a.m.d. (niste carti extraordinare care m-au impresionat foarte mult, in special Singur pe lume). Mi-ar placea si ceva romane psihologice. Va astept raspunsurile cu nerabdare. P.S. Ma plictiseeesc!

8 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Sunt o grmada de cărţi bune de citit. Momentan citesc Cioran. Poţi încerca şi tu. Uite aici o listă:
1. Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop
2. Simona Popescu, Exuvii
3. Cărtărescu. De ce iubim femeile?
4. G. Băjenaru, Cişmigiu & Comp
5. James Joyce, Portretul artistului în tinereţe
6. Honoré de Balzac, Iluzii pierdute
7. Legendele Olimpului
8. Dostoievski, Idiotul
9. Andre Gide, Falsificatorii de bani
10. Nabokov, Lolita

| Bebe09 a răspuns:

Mara,Morometii,Baltagul,Prima noapte de dragoste intaia noapte de razboi,
Si romane psihologice:Martin Eden - Jack London, Umbra-john saul, Invitatia la vals de Mihail Drumes.Gillian Flynn - Obiecte ascutite, Viata pe un peron de Paler,

| LexuDeea a răspuns:

Promisiunea Ingerului" de Frederic Lenoir si Violette Cabesos
"Mumia" de Anne Rice
"Hotul de carti" de Markus Zusak
"Crescendo" de Becca Fitzpatrick
"Mai las-o moale cu fantomele" de Megan Crewe
"Damnare" de Lauren Kate
"Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde
"Nu plange sub clar de luna" de Heather Davis

sau Jurnalele Vampirilor, Toilet (Twillight), seria Forţele răului absolut, Jules Verne.

| kaloma a răspuns:

David Copperfield-Dickens; Huckelberry Finn, Tom Sawer, Print si Cersetor- Mark Twain; Omul Invizibil-wells ( asta nu e psihologic dar mie mi-a placut mult in copilarie)

| Ells a răspuns:

Daca vrei sa citesti eu ti-as recomanda carti psihologice, te v-or ajuta sa te integrezi mai usor intr-un colectiv iar pe parcurs vrei gasi mult mai usor solutii pentru problemele tale. Iti spun din experienta, eu asa am ajuns un psiholog bun.

| Valentynaaa a răspuns:

Buna! Si mie mi-a placut povestea "singur pe lume" Ar trebui sa citesti asa:
1.Baltagul Cazul Eugenitei Costea(Mihail Sadoveanu)
2.Mara(Ioan Slavici)
3. Hanu Ancutei( Mihail Sadoveanu)
4.Patul lui Procust(Camil Petrescu)
5. Diferite Pilde big grin...

| dramecoreene a răspuns:

Nu stiu daca ai citit "La medeleni" de Ionel Teodoreanu, sau "Jane Eyre" de Charlotte Bronte. Alte carti. "Vacanta mare" de Ionel Teodoreanu e putin amuzanta, e despre orele de clasa, glumele facute in timpul orelor, etc. Si o carte frumoasa mai e si "Ulita copilariei" tot de Ionel Teodoreanu.
Sper sa-ti placa.

| Ralu01 a răspuns:

Buna! Si eu sunt tot clasa a 8-a si vara asta am citit Pe aripile vantului, o carte foarte impresionanta cu un final neasteptat.Ti-o recomand. happy