| comet a întrebat:

Sunt pe clasa a 8-a si avem de facut la fizica proiectul "consumul casnic de energie electrica" . Eu nu am fost la ora cand am facut energia electrica dar mi-am copiat de la o colega lectia . Am scris si pasii proiectului doar ca nu prea inteleg cum se face . Iau ce scrie pe spatele la toate obiectele care consuma curent si dupa nu mai stiu ce se face ... se face pe o saptamana si se inmulteste/imparte la 30 . Ma puteti ajuta ? Multumesc .

1 răspuns:
| Sinned a răspuns:

Pai fiecare obiect electric are notat undeva in spate consumul in watt ( w ) acesta se refera la intervalul de timp de o ora de ex 1000 w ora = 1 kw
aduni wati de la fiecare aparat electric + timpul aproximativ de functionare in fiecare zi apoi inmultesti cu nr de zile daca asta vrei sa afli

www.banculmeu.ro

Întrebări recente