Întrebare recomandată | Ingeras57 a întrebat:

In urma divortului si ramasa in plin proces de partaj cu sotul si primul copil nascut deoarece in urma cu ceva ani s-a construit o locuinta in prelungirea celei vechi, cele 2 locuinte fiind pe numele meu am alimentat la energia electrica si cea de a doua casa din contorul montat pe locuinta veche. De cateva luni fiul si fostul sot nu doresc sa mai plateasca energia electrica iar eu una singura platesc consumul a 4 adulti cu serviciu. In urma cu 10 zile am hotarat sa intrerup curentul din ultimele doze din casa spre contructia noua unde locuieste fostul sot impreuna cu fiul si sotia acestuia si un minor. Dupa nici 48 de ore am constatat ca locuinta noua este racordata la curent din contorul meu verificand consumul intrerupand orice obiect de la curent si contoarul inca inregistra. Cu alte cuvinte el s-a legat la reteaua mea de energie electrica fara acordul meu, banuind ca in podul casei exista doze de curent, ei fiind electricieni de meserie. Care sunt mai exact masurile legale de intrerupere a energiei electrice pentru constructia noua si demersurile necesare pentru rezolvarea problemei, pentru ca ei consuma iar eu platesc.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cereti la societatea de distributie a energiei electrice (IRE) separea celor doua proprietati. Daca nu, cel putin limitarea instalatiei electrice pina la... unde aveti dumneavoatra locuinta. Lucrarea trebuie facuta de un electrician autorizat si aprobata de IRE. Daca se mai racordeaza, faceti rapid sesizare de furt de energie electrica. Altfel, dumneavoastra sinteti considerata complice la furt.

| trăncănici a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bun răspuns, ţi-am dat like!

| anonim_4396 a răspuns (pentru trăncănici):

Multumesc. Eu incerc sa ajut pe oricine cu cit ma pricep si eu. Multa bafta, sa reusiti!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Anunță poliția prin 112.
Pa, pa.

| florinocour a răspuns:

Suna la politie si dal afara pe but din casacrying