| Dacianna a întrebat:

Rugasem pe cineva sa ma ajute cu un proiect la fizica dar aparent persoana respectiva este destul de neserioasa si m-a lasat balta exact in ultimile momente.
Ideea proiectului era conversia energiei solare in energie electrica astfel incat sa puna in miscare un corp. Energia solara o captam cu ajutorul unor celule solare care se gasesc la bricostore sau magazine cu utilaje de gradinarit si se incarca de la soare iar mai apoi cu ajutorul unor fire conductoare ( probabil) conectam la un motoras ce se afla in interiorul unei masinute de exemplu

Problema mea este ca nu stiu exact cum ar trebui sa fac conexiunile astfel incat sa pun in miscare corpul. Persoana respectiva trebuia sa ma ajute dar cum v-am spus m-a lasat balta si eu duminica viitoare trebuie sa prezint proiectul deci nu prea mai am timp. Va rog foarte mult cine se pricepe daca poate sa ma ajute. Voi ramane doarte recunoscatoare!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Poţi să înmagazinezi energia într-un mic acumulator Nickel-cadmium (Ni-Cd) de 1, 2 V ( sau mai multe ) de exemplu şi atunci nu mai ai neapărată nevoie de fire.
Poţi acţiona un motoraş care să simbolizeze o moară de vânt, un LED care să lumineze ceva ( o mică reclamă ), o maşinuţă electrică etc.

| Dacianna explică (pentru Arthur):

Da, dar cum fac legatura de la celulele fotovoltaice la ce am eu nevoie? astfel incat energia sa treaca in motorasul unei masinute de exemplu ca sa o puna in miscare?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă nu vrei să foloseşti acumulatori poţi folosi două fire flexibile ( liţate ), diferit colorate ( ex. roşu - plus maro - minus ) lipite la contactul de plus şi respectiv minus al maşinuţei.
Celulele trebuie înseriate pentru a asigura tensiunea necesară ( probabil 3 sau 4, 5 V ), adică plus cu minus. Capetele rămase libere vor fi conectate la firele care merg la maşinuţă.
Dă-mi mai multe detalii despre proiect.