| Benassy02 a întrebat:

Salut, am de facut un proiect la fizica, ce consta in descrierea unui produs (casnic, ce este alimentat de curent) cat consuma intr-o ora de utilizare, respesctiv per zi, saptamana si luna. N-am idee cum sa fac acest calcul, avand in vedere ca mai am de calculat si cat ar costa factura de curent, adica cati kw/h consuma acel lucru si sa calculez cam cat ar costa. Multumesc de ajutor happy

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Asa, si? Faci frumos un tabel sau scrii 2-3 rinduri de calcule. Consideri sa zicem un bec cu 100 W. Utilizare medie zilnica de 2 ore in perioada asta. 200 W pe zi, 1.4 KW pe saptamana, 5.6 pe luna. 5.6 x costul unui KW = impactul produsului de fata in factura lunara. Merita mentionat in tema ca factura lunara va fi MAI MARE, pentru ca nu ai intr-o casa un singur consumator.