| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Am fost la control la ochi,am aflat ca mi-a crescut cu 0, 25 la ambii ochi. Mi-a dat o pereche de ochelari si au venit azi. Faza e ca ma doare ingrozitor capul si am ameteli.Vad perfect numai ca ma doare capul si ma dor si ochiistraight face.Nu cred ca sunt prea tari, adica medicul nu e atat de prost sa imi dea ochelari si sa nu vad cu ei, sa fie prea tari. E normal!? Adica nu am purtat 4 zile ochelarii...
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Intotdeauna cand schimbi ochelarii exista o mica perioada de adaptare, mai ales ca in cazul tau au fost si astea patru zile cat nu ai purtat ochelarii si ochii s-au obisnuit fara nici o corectie.

In maxim 2-3 zile ar trebui sa nu mai ai nici o problema. Daca aceste stari persista si dupa asta mergi la un cabinet sa-ti verifice ochelarii. Daca e sa fie ceva gresit cel mai probabil n u e prescriptia ci montajul.

Oricum daca diferenta e de doar 0.25 fata de ochelarii vechi, nu se poate spune nici intr-un caz ca sunt prea "tari". E o diferenta cat se poate de mica.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este perioada de acomodare, dar dacă nu cedează în maxim 10 zile, trebuie să mergi la medic pentru o reevaluare.
Sănătate.
Pa, pa.

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Cum te mai simti? Te-ai adaptat la noii ochelari sau tot iti mai fac probleme?

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru AlexandraEpureanu):

Ma simt foarte bine cu ei.M-a durut destul de tare capul in primele 2-3 zile, dar acum sunt ok ochelarii :*.

| Soniuka11 a răspuns:

Ar trebui sa mergi si sa consulti un medic, nu este normal sa te doara ochi, si eu port ochelari de doi ani, si nu am patit niciodata asa ceva, parerea mea "Consulta un doctor " big grin Sper ca te-am ajutat happy