| cFlorin a întrebat:

Buna TPU.Am inteles de la niste YouTuberi romani ( cei care pun clipuri pe youtube ) ca, castiga bani daca lumea da click pe reclama din partea de jos a video-ului! Cum fac asta? Ce trebuie sa fac sa-mi puna si mie reclame sa fac bani? FUNDA!

Răspuns Câştigător
| DaftPunk a răspuns:

Acele reclame sunt reclamele site-ului.Nu au regatura.

Faci bani pe YouTube devenind partener YouTube – acest lucru iti va permite sa afisezi reclame in videoclipurile tale si sa castigi in functie de numarul de clickuri date pe acele reclame – aproape similar cu AdSense. Legat de "cati bani poti face pe YouTube": cifrele sunt undeva intre 5$ si 10$ pentru fiecare 1000 de vizualizari video.

In orice caz, procesul prin care devii partener YouTube nu este la fel de simplu ca procesul prin care devii afiliat AdSense. Mai jos vei gasi pasii de baza pe care trebuie sa ii urmezi in cazul in care vrei sa faci bani pe YouTube:

1. Asigura-te Ca ai un Cont AdSense
Castigurile si statisticile legate de videoclipurile si reclamele asociate lor pe YouTube sunt afisate in contul AdSense – deci iti trebuie unul. Iti recomand crearea unui cont AdSense inainte de a aplica pentru a deveni partener YouTube.

2. Mareste-ti Audienta pe YouTube
Acesta este unul din cele mai importante criterii dupa care YouTube se ghideaza atunci cand iti evalueaza aplicatia. Ei nu au facut publice cerintele insa se spune ca ai nevoie de urmatoarele numere pentru a fi acceptat:

cel putini 1, 000 de abonati
cel putin 1, 000 de vizionari la video-urile tale
cel putin 10, 000 de vizionari ale canalului

In cazul in care iti propui sa faci bani pe YouTube ti-as sugera sa dublezi aceste numere pentru a fi sigur ca aplicatia ta nu va fi respinsa.

3. Livreaza Video-uri pe Banda Rulanta
In cazul in care ai doar 2 sau 3 videoclipuri sansele tale de a fi acceptat ca partener YouTube vor fi destul de scazute. YouTube cauta oameni interesati sa lucreze cu ei pe termen lung. Cu cat publici mai des…cu atat ai sanse mai mari de a fi acceptat. Din nou, nu este o cifra oficiala insa ar fi bine sa te asiguri ca ai cel putin 50 de videoclipuri publicate inainte de a trimite aplicatia.

4. Formeaza-ti un Brand
Acest pas nu este esential, insa consider ca te va ajuta mult sa obtii aprobarea. Ponturi:

Creeaza-ti un site pe care sa-ti gazduiesti videoclipurile si sa oferi audientei mai multe modalitati de a interactiona
"Deseneaza-ti" un logo pe care sa il folosesti in toate locurile posibile pe YouTube
Foloseste efectul de "watermark" in videoclipuri impreuna cu logo
Personalizeaza-ti canalul YouTube astfel incat sa arate profesionist

5. Asigura-te Ca Nu Publici Continut "copyrighted"
Aplicatia ta va fi respinsa din start in cazul in care detii materiale prin care incalci drepturile de autor, in aceasta categorie intra imagini, grafice, logo-uri, clipuri video si audio.

6. Aplica sa Devii Partener YouTube
Daca ai urmat primii 5 pasi esti gata sa aplici. Poti face acest lucru prin Programul De Parteneriat YouTube. E posibil sa dureze o vreme pana cand aplicatia ta va fi procesata, dar de indata ce obtii acceptul poti incepe sa afisezi reclame in videoclipurile tale si sa faci bani.

Ai invatat in 6 pasi cum sa faci bani pe YouTube – nu este deloc dificil atata timp cat creezi continut interesant. Spor la munca!

Răspuns utilizator avertizat
| DaftPunk a răspuns (pentru cFlorin):

Raspunsul este: nu se poate face partneriat direct cu Youtube in Romania, de pe un IP din Romania.

Dar mai exista asa numitele network-uri (retele) pe Youtube, deci faci parteneriat prin ele, afla in randurile de mai jos ce trebuie sa faci.

Pe la sfarsitul anului (din cate am inteles) se va putea face parteneriat cu Youtube, dar pana atunci, putem face printr-o retea.

Cele mai populare retele ar fi: TGN, Machinima, IGN etc.

Daca faci parteneriat cu o retea, vei putea folosi toate "bonusurile" unui partener YT (thumbnail personalizat la videouri, banner etc.).
Si in plus primesti si un banut.

Bun, deci, trebuie sa "implinesti" anumite conditii:

1) nu incalca drepturile de autor!
In locul tau as scoate din video-uri intro-ul ala enervant cu nu stiu eu ce melodie, as scoate si muzica de pe fundal :)

2) sa ai un anumit numar de vizualizari/subscriberi, ma rog, sa fi popular.

De exemplu, pentru TGN trebuie 1000 vizaulizari pe zi, iar daca tu ai mai mult, si vrei parteneriat, citeste pe pagina lor oficiala: http://tgn.tv/partners/

Daca vrei sa vezi statistici (subscriberi, vizualizari are filmelor, vizuri ale canalului pe zi/luna) viziteaza Social Blade. De exemplu astea sunt statisticile mele:Tu dai la search canalul tau.
Poti face parteneriat si cu ei!

Puteti face parteneriat cu Youtube, prin network-uri!

Cel mai IMPORTANT pe Youtube: Respectati Copyright-ul! Decat sa faceti montaje la diverse jocuri (cu melodie pe fundal si tot felul de efecte enervante) filmati un gameplay cu comentariu, video-ul acela va fi mai deosebit, va avea "o porte din voi", vocea voastra.
Decat sa incarcati un videoclip ce nu va apartine, filmati voi unul.
NU uploadati melodii, seriale TV etc!

Răspuns utilizator avertizat
| DaftPunk a răspuns (pentru cFlorin):

Daca ti-am fost de ajutor, te rog apasa 'Declara raspunsul castigator'

Mersi si succeswinking

9 răspunsuri:
| jamaican a răspuns:

Intra pe site asta http://bani-pe-internet.tk/, pe mine m-a ajutat sa fac ceva banuti.

| Era256 a răspuns:

Poți cu adsense

| Bodistean_Gicu_1997 a răspuns:

Hey, Cine vrea parteneriat (promovare cu mine ) Sunt videoblogger din Moldova, Ajut, ma ajutati, facem impreuna
Acesta este canalul meu de pe Youtube >> https://www.youtube.com/user/cikaniboys
Pentru parteneriat aduga-ma pe skype : your2life

| Adrian_Vali_1976 a răspuns:

Eu n-am decât vrea 27 de subscriberi și-s deja partener youtube de pe 19 aprilie 2013...Nu mai zic c-am mai avut însă un cont înainte și mi l-a șters pe motiv de videoclipuri prea diochiate...Acum să văd și eu dac-o să câștig ceva la treaba asta sau or să-mi găsească iar nod in papură cu drep de autor, draci-laci să mă execute. Nu cred să fie 5 dolari la 1000 de vizualizări youtube, mai degrabă poate 5 dolari la 1000 de clicuri pe reclama respectivă. Convingeți-vă:
https://www.youtube.com/user/valyyadriann