| Skylimit a întrebat:

Am o intrebare : Vreau sa ma apuc de desene manga... de fapt nu chiar manga. anime in fine. Dar nu stiu ce fel de creoiane imi trebuie, notiunile de H2 HB etc ma fac confuz. Multumesc anticipat. big grin

Răspuns Câştigător
| Aniquel a răspuns:

Pai creoanele sunt de la cele mai groase la cele mai subtiri, inchise\deschise. Hb e cel mai deschis iar 8B mai inchis. Poti sa folosesti si carbune care e foarte inchis. Si mie imi place sa desenez manga. big grin

2 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Nu prea conteaza. Poti sa faci un desen ok si cu un simplu creion HB, care are un ton/duritate medie.
Daca te descurci cu umbrele, poti sa folosesti si creioane de tip H care au mina mai dura si culoarea e ceva mai deschisa, si de tip B care au mina mai moale si culoarea din ce in ce mai inchisa.

Pentru manga se face de obicei schita in creion, si dupa in cerneala.Dar poti sa folosesti linere, si chiar si un simplu pix negru. Daca te pricepi, poti sa desenezi ceva frumos pana si cu creioane cerate.Bafta.